Telewizja Google - filmy i seriale w jednym miejscu

Google we współpracy z koncernami Sony i Logitech uruchomi usługę Google TV. Telewizja Google umożliwi widzowi wyszukiwanie interesujących go treści wideo, zarówno nadawanych w standardowych kanałach telewizji (kablówka, satelita, itp) jak i w internetowych serwisach wideo.

Telewizja Google - filmy i seriale w jednym miejscu

PC World Testy - telewizory LCD i plazmowe

Na rynek mają trafić obsługujące platformę telewizory i odtwarzacze Blu-ray firmy Sony. Użytkownicy chcący korzystać z Google TV bez konieczności kupowania nowego odbiornika będą mogli zaopatrzyć się w urządzenie set-top-box o nazwie Buddy Box marki Logitech.

W urządzeniach tych znajdzie się system operacyjny Android i przeglądarka Google Chrome. Obsługę Google TV ułatwi kontroler zdalnego sterowania i bezprzewodowa klawiatura, opracowywane również przez Logitech.

Telewizja Google

Dzięki wbudowanej w Google TV wyszukiwarce użytkownik będzie mógł np. znaleźć informacje, kiedy w telewizji zostanie wyemitowany następny odcinek jego ulubionego serialu lub ciekawe wydarzenie sportowe. Dysponując wynikami wyszukiwania będzie mógł od razu zaprogramować nagranie programu.

Z Google TV kompatybilne będą aplikacje napisane dla platformy Android.

Posiadacze telefonów z Androidem będą mogli skorzystać z dodatkowych funkcji telewizji Google - zamiast wpisywania haseł wyszukiwania można będzie przekazać je głosowo do telefonu, skąd zostaną wysłane przez Wi-Fi do odbiornika.

Układ Intel CE4100

Telewizyjne CPU

W telewizorach Sony Bravia znajdą się specjalne, telewizyjne mikroprocesory Intela - układy CE4100. Są to jednostki typu SoC (system on chip), których przeznaczeniem jest obsługa multimediów - grafiki i wideo - w cyfrowych telewizorach, odtwarzaczach DVD/Blu-ray i dekoderach telewizyjnych. Procesor CE4100 wykorzystuje architekturę Atom, wykonany jest w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym, a jego taktowanie wynosi 1,2 GHz.

W CE4100 zastosowano 512 kB pamięci podręcznej L2 i zintegrowano z nim kontroler NAND flash. Procesor obsługuje sprzętowe dekodowanie wideo MPEG4 (gotowość do certyfikacji DivX Home Theater 3.0) i pamięci DDR2 i DDR3. Jest zdolny do dekodowania dwóch strumieni wideo 1080p.

Google TV - zobacz prezentację

Premiera Google TV zapowiedziana została na jesień 2010 r. Ceny obsługujących system telewizorów i innych urządzeń nie są na razie znane.

Więcej informacji: Google TV