Telefon - portfel

Już niedługo użytkownicy telefonów komórkowych w Japonii nie będą musieli nosić ze sobą portfeli. Nowy produkt NTT DoCoMo i Sony pozwala zarówno na rozmowy z przyjaciółmi, jak i na płacenie rachunków w restauracji.

Gigant rynku telefonów komórkowych NTT DoCoMo oraz producent elektroniki użytkowej Sony postanowili połączyć swoje siły w celu stworzenia telefonu – portfela. Produkt będzie zaopatrzony w kartę Smart Card, dzięki której użytkownicy będą mogli przeglądać strony internetowe, odbierać i wysyłać pocztę elektroniczną oraz np. płacić za bilet kolejowy czy też kupować wejściówki do kina. Wystarczy tylko zbliżyć telefon do elektronicznego czytnika, a kwota zakupu zostanie doliczona do następnego rachunku telefonicznego. Technologia ma zadebiutować w grudniu 2003 roku, kiedy to 6000 osób w Japonii rozpocznie testowanie nowego aparatu. Oficjalną premierę zapowiedziano na marzec 2005 roku.

Wprowadzeniem telefonu na rynek ma się zająć specjalnie w tym celu utworzona przez NTT DoCoMo i Sony spółka joint-venture o nazwie FeliCa Networks, mająca dysponować kapitałem 54,5 miliona dolarów. Dochody nowej spółki mają opierać się głównie na licencjonowaniu i zarządzaniu technologią wśród klientów biznesowych, choć założyciele przewidują pierwsze zyski po pierwszych trzech latach.