Telefon firmowany przez Facebooka?

Możliwe, że już w niedalekiej przyszłości światło dzienne ujrzy telefon sprzedawany pod marką Facebook. Portal podobno rozmawiał już w tej sprawie z producentami elektroniki.

Pierwszy o sprawie poinformował TechCrunch. Według informacji zdobytych przez ten serwis Facebook już teraz rozmawia z producentami elektroniki o stworzeniu telefonu sygnowanego swoim logiem.

TechCrunch donosi, że urządzenie ma cechować się możliwie głęboką integracją z samym serwisem społecznościowym. Połączona z nim miałaby być między innymi lista kontaktów i inne standardowe funkcje każdego telefonu. Takie możliwości daje np. system operacyjny Android.

Sam Facebook dementuje te informacje. Przedstawiciele portalu społecznościowego twierdzą, że takie plany w ogóle nie istnieją, a firma skupia się jedynie na tworzeniu aplikacji na mobilne systemy operacyjne. Innego zdania jest Cnet, który dotarł do informacji potwierdzających wiadomość o przygotowaniach do tworzeniu telefonu. Dziennikarze tego serwisu twierdzą, że pochodzą one z pewnego źródła i dotyczą rozmów prowadzonych przez Facebooka z producentami elektroniki. Negocjacje miały być prowadzone tego lata i były związane ze wstępnym rozeznaniem się na rynku smartfonów.

Idea pomysłu jest prosta i wykorzystywana przez firmy już teraz. Jeśli informacje się potwierdzą Facebook najprawdopodobniej podpisze umowę z wybranym producentem telefonów na stworzenie modelu sprzedawanego wyłącznie pod marką niebieskiego portalu społecznościowego. Facebook mógłby wtedy dokładnie dostosować urządzenie do swoich potrzeb. Za stworzenie samego telefonu byłby odpowiedzialny jeden z producentów elektroniki np. Samsung lub HTC. Ten ostatni współpracował już w ten sposób m.in. nad smartfonem Nexus One dla Google.