Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Tegoroczne Oscary bez przecieków?

Koncern Walt Disney zamierza zadbać, by w tym roku żaden z jego filmów, przesłanych do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, nie pojawił się "przedpremierowo" w Internecie. Firma zdecydowała, że jej filmy zabezpieczone zostaną systemem antypirackim firmy Cinea i będzie je można oglądać jedynie za pomocą specjalnych odtwarzaczy DVD.

Filmy zgłoszone przez Disney'a do oscarowego wyścigu będą dystrybuowane na zmodyfikowanych płytach DVD, które będzie można odtwarzać jedynie w odpowiednio zabezpieczonych odtwarzaczach, wyprodukowanych przez Cinea (firma należy do koncernu Dolby Laboratories). Cinea zamierza dostarczyć wszystkim jurorom takie odtwarzacze - każdy członek Akademii otrzyma też indywidualny kod autoryzacyjny (dopiero po jego podaniu możliwe będzie obejrzenie filmu).

Disney zdecydował się na taki krok po doświadczeniach z ubiegłych lat, kiedy to kilka filmów przesłanych na zwykłych płytach DVD do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, niespodziewanie pojawiło się później w Internecie. Ustalono wtedy, że winnym był aktor Carmine Caridi, który pożyczał filmy swojemu znajomemu, a ten z kolei udostępniał je w Internecie (pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Pirat wyrzucony z Akademii").

"Wydaje nam się że to poważny krok w stronę ograniczenia zjawiska piractwa" - powiedział Dennis Rice, odpowiedzialny w firmie Disney za przekazywanie filmów członkom Akademii. Disney jest na razie jedyną firmą, która zapowiedziała udostępnienie filmów jurorom na zabezpieczonych płytach DVD - inne koncerny wciąż się wahają. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że zdecydują się na to również producenci innych oscarowych filmów.