Techmex coraz bliżej giełdy

Plany Techmeksu na koniec roku są bardzo ambitne – przeprowadzenie publicznej subskrypcji akcji, debiut na warszawskiej giełdzie i utworzenie internetowego serwisu do handlu komputerami.

W wyniku pierwszej publicznej emisji połowa udziałów bielskiego dystrybutora znajdzie się na warszawskim parkiecie – szacują organizatorzy subskrypcji. Sama emisja jest jednak nieco tajemnicza.

Spółka w opublikowanym właśnie prospekcie emisyjnym nie podała nawet przybliżonej ceny oferowanych akcji. Według nieoficjalnych szacunków, mogą one być warte 40-50 złotych. Natomiast Techmex podał jedynie, że o cenie walorów oficjalnie poinformuje przed 29 września.

Akcje trafią do inwestorów w październiku. Debiut giełdowy planowany jest na listopad. Walory firmy notowane będą na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych na indeksie TechWIG (obecnie liczy on 15 spółek, m.in. Optimus, TP S.A., Netia, Prokom i Softbank).

Oficjalnie Techmex nie zdradza biznesplanów w Internecie, wiadomo jedynie, że cały projekt realizowany będzie, przynajmniej na razie, samodzielnie. Największa inwestycja to utworzenie centrum logistycznego kosztem 15-20 milionów złotych. Będzie ono obsługiwać całą grupę kapitałową Techmex oraz świadczyć usługi outsourcingu na rzecz innych spółek. Powstanie na terenie Bielskiego Parku Technicznego.

Następna planowana inwestycja to budowa wirtualnej, bezpiecznej sieci prywatnej dla partnerów handlowych. Priorytet ma jednak rozwój działalności logistycznej i internetowej. „Inwestycje w Internet to jedyne narzędzie umożliwiające realizację strategii biznesowej” – mówi prezes firmy Jacek Studencki.

Techmex istnieje od 1987 roku. Jest jedną z największych polskich firm komputerowych. Podstawowa działalność spółki to dostawa kompletnych rozwiązań informatycznych (obejmujących sprzedaż oprogramowania, sprzętu i świadczenie usług).

W ubiegłym roku cała grupa Techmex (spółki Techmex, System 3000 i AC&G) wypracowała 6,36 miliona złotych zysku netto, przychody ze sprzedaży wyniosły 611,1 miliona złotych.

W tym roku grupa zamierza zarobić 24,8 miliona złotych przy przychodach rzędu 975 milionów złotych. Jak zapewnił prezes Studencki, nic nie wskazuje, że będzie potrzebna korekta tych prognoz.