Tani Windows dla Rosjan

Microsoft zdecydował się na wprowadzenie na rosyjski rynek taniej, okrojonej z wielu funkcjonalności, wersji systemu Windows XP - tzw. Starter Edition. Rosyjska wersja Windows XP Starter Edition pojawić ma się na początku przyszłego roku.

O Windows XP Starter Edition pisaliśmy już kilkakrotnie - m.in. w tekście "Tańszy Windows - kiedy w Polsce?". Będzie to 'okrojona' (a co za tym idzie - znacznie tańsza) wersja systemu Windows XP, przeznaczona przede wszystkim dla początkujących użytkowników. System pozbawiony zostanie m.in. obsługi sieci domowych oraz możliwości udostępniania drukarek, tworzenia wielu kont użytkownika czy jednoczesnego uruchamiania więcej niż trzech aplikacji.

Windows XP Starter Edition ma, wedle Microsoftu, przyczynić się do ograniczenia problemu piractwa - nie bez przyczyny system w pierwszej kolejności trafi do krajów, w których 'współczynnik piractwa' jest wyjątkowo wysoki.

Wiadomo już, że udostępnienie w wybranych krajach (oprócz Rosji będą to m.in. Tajlandia i Malezja) Windows XP Starter Edition będzie miało charakter testu - po roku od momentu premiery systemu, Microsoft przeanalizuje sytuację na rynku i zdecyduje, czy produkt ten będzie rozwijany i wprowadzany do kolejnych krajów.

Aktualizacja: 29 września 2004 14:58

Microsoft oficjalnie poinformował, że ostatnim - piątym - krajem, w którym udostępniony zostanie Windows XP Starter Edition, będą Indie. 'Okrojona' werjsa Windows XP pojawi się tam na początku przyszłego roku.