Tak źle, jak wszyscy myśleli

Cisco potwierdziło przewidywania, co do spadku sprzedaży w drugim kwartale. Rynek bardziej zaniepokoiła korekta prognoz na bieżący kwartał.

Zgodnie z przewidywaniami Cisco poinformowało wczoraj, że wartość sprzedaży w ostatnim kwartale roku obrachunkowego wyniosła 4,3 mld USD i była o 9% niższa w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 25% niższa niż w IV kw. 2000 r. Rok obrachunkowy Cisco zamknęło 22 mld USD sprzedaży i 3,1 mld USD zysku netto. Z powodu mniejszej marży zysk spadł w porównaniu do wyniku netto z poprzedniego roku (3,9 mld USD), mimo wzrostu sprzedaży (19 mld USD w poprzednim roku).

Zarząd Cisco był zmuszony zrewidować przewidywania co do pierwszego kwartału bieżącego roku obrachunkowego, w którym spodziewał się poprawy wyników i wzrostu sprzedaży do 4,4 mld USD. Według nowych szacunków wyniesie ona 4,1 mld USD. Jest przyczyną spadającego popytu na rynkach płd. - wsch. Azji, szczególnie japońskim, które "trzymały" wyniki Cisco w ostatnich miesiącach. Dla odmiany zarząd twierdzi, że sytuacja koncernu na rynku amerykańskim - którego słabość spowodowała pogorszenie wyników w pierwszej połowie roku - wreszcie się ustabilizowała.

<i>Źródło: Bloomberg, CNN</i>