Tajwan skarży Google Maps

Rząd Tajwanu planuje złożyć drugą formalną skargę do kierownictwa korporacji Google. Chodzi o termin, jaki używany jest w stosunku do małego azjatyckiego państwa w usłudze sieciowej Google Maps. Brzmi on "Taiwan, Province of China", co według tajwańskiej administracji jest przekłamaniem sugerującym, że Tajwan nie jest suwerenny.

Według Michela Lu, dyrektora generalnego tajwańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych już 19 września skierowano pierwszą oficjalną skargę. Jako, że Google nie odniosło się do zarzutów, postanowiono powtórzyć żądanie. "Tajwan nie jest chińską prowincją. Określenia Google są nieprawdziwe" - powiedział Lu - "Mimo tego wciąż nie mamy od nich odpowiedzi" - dodał.

To nie pierwszy spór o nazwy, jakimi określa się mały kraj, leżący na wyspie w południowo - wschodniej Azji (dawniej Formozy). Po przejęciu przez komunistów władzy w Chinach w 1949 r. i powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, przeciwnicy reżimu zbiegli właśnie na tę wyspę, gdzie utworzyli Republikę Chińską. Od tego czasu, trwają nieustające spory - ChRL traktuje bowiem swoich ziomków jak zbuntowaną prowincję a ona w naturalny sposób uznaje się za suwerenny i samorządny region.

Sprawa jest bardzo niekomfortowa dla Google, zmiana określeń (na "Republikę Chińską", po prostu "Taiwan" lub jak sugerują niektórzy "Taiwan, niepodległy stan w Azji") może bowiem doprowadzić do ostrej reakcji ChRL a internetowy gigant robi wiele, aby uniknąć konfliktów z komunistycznym rządem (patrz artykuł: "Google - Twój przyjaciel czy wróg?").

Aktualizacja: 06 października 2005 14:33

Przedstawiciele Google oświadczyli, że szukają metody porozumienia z administracją Tajwanu i chętnie wysłuchają oraz rozważą wszelkie skargi i zażalenia. Jednocześnie, rzecznik prasowa firmy podkreśliła, że serwis Google Maps, oraz bazujący na nim program Google Earth wykorzystują w nazewnictwie międzynarodowe standardy (na przykład normę ISO-3166). Zazwyczaj, nazwy państw skrócone są jednak dla wygody użytkowników (przykładowo spotkać możemy nazwę "China", a nie "People's Republic of China"). Jeżeli chodzi o casus Tajwanu, przedstawiciele koncernu podkreślili, że na witrynie Organizacji Narodów Zjednoczonych region opisywany jest często jako "Taiwan, Province of China", czyli dokładnie tak jak w serwisie Google Maps.