Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Tajne centrum serwerowe Google

Google kończy budowę ogromnego centrum serwerowego w USA, które ma być jednym z największych tego typu przedsięwzięć na świecie.

Nowe centrum serwerowe Google składa się z dwóch hangarów, każdy ma powierzchnię zbliżoną do boiska piłkarskiego, obok nich znajdują się budynki, w których są niezbędne instalacje chłodzące. Teren zajmuje 12 hektarów, w planach są kolejne konstrukcje. Centrum znajduje się w miejscowości Dalles w stanie Oregon. Miasto zapewniło połączenia światłowodowe. Jednak Google zdecydowało się na tą lokalizację, przede wszystkim ze względu na niskie ceny energii elektrycznej w tym rejonie. Analitycy przewidują, że za kilka lat koszty energii elektrycznej, będą głównym hamulcem rozwoju gigantów branży internetowej.

Budowa centrum jest owiana mgiełką tajemnicy. Burmistrz Dalles podpisał z Google klauzulę, by nie mówić o sprawie. Powiedział tylko, że nowy pracodawca ma zamiar zatrudnić około 70 do 100 osób. Przedstawiciele Google potwierdzają, że teren należy do firmy, jednak odmawiają dalszych komentarzy. Na mapach Google Earth zdjęcia znajdującego się nad rzeką Columbia centrum są niewyraźne i dawno nieaktualizowane.

Niebawem będzie to największe centrum serwerowe na świecie, które może zmienić rynek aplikacji, na rzecz modelu software-jako-usługa - komentował analityk Tom Enderle z Enderle Group.

Według nieoficjalnych informacji Google ma obecnie 450 tys. serwerów w 25 lokalizacjach na całym świecie, oraz własną sieć światłowodową, która łączy centra na terenie USA.

Zdjęcie centrum można zobaczyć na stronach New York Times.