Tablet idealny - niezbędne cechy i wyposażenie

Tablet marzeń, niewielkie a zarazem "wszystkomające" urządzenie, jeszcze nie powstał i nie wiadomo, czy coś takiego w ogóle nastąpi. Ale pomarzyć zawsze można.

iPad, określany już mianem "gadżetu roku 2010", zainicjował zjawisko tabletomanii. Od czasu gdy okazało się, jak wielki sukces komercyjny odniósł produkt Apple, kolejni producenci sprzętu niemal prześcigają się w "rzucaniu" na rynek własnych wersji tabletów.

Rezultat? Creative ZiiO, RIM PlayBook, Samsung Galaxy Tab, Dell Streak, HP Slate, Archos 43 i 70, LG E-Note... Tylko w styczniu 2011 r. Acer rozpocznie sprzedaż trzech takich urządzeń (dwóch z Androidem, jednego z Windows), swoją obecność na rynku chce też zaznaczyć Lenovo (LePad) i Viewsonic (Viewpad)

Jak widać, wybór jest szeroki - a będzie coraz szerszy. I chociaż tablet to urządzenie o specyficznym przeznaczeniu i zastosowaniach, warto upewnić się, że nie zawiedzie naszych oczekiwań. A te powinniśmy mieć wysokie, tak jak stosunkowo wysoka jest cena tabletów - porównywalna przecież z dobrej klasy notebookami.

Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy i wyposażenie powinny charakteryzować idealny tablet.

Gabaryty

Większość tabletów (zwłaszcza tych z większymi ekranami) odznacza się wagą ok. 600-700 g i grubością ok. 15 mm. Dla zapewnienia wygodnej pracy z urządzeniem przez dłuższy czas wartości te powinno się zmniejszyć do 500 gramów i 10 milimetrów.

Matowy wyświetlacz

Ekrany typu "glossy" wyglądają naprawdę znakomicie - dopóki tabletu nie zechcemy wykorzystać na zewnątrz, w pełnym świetle dnia. Wtedy urządzenie zmienia się w kosztowne lusterko. Możliwość kupienia tabletu z matowym ekranem powinna przynajmniej być opcjonalna.

Podpórka

Możliwość ustawienia sprzetu w pozycji pionowej dzięki domontowywanej podpórce lub stacji dokującej.

Porty USB i HDMI

Wyświetlacz dotykowy wcale nie musi być jedyną formą obsługi urządzenia i wprowadzania danych. Użytkownik powinien mieć możliwość przyłączenia myszy czy klawiatury - przez port USB. Złącze to powinno być obecne w tablecie również po to, by można było korzystać z przenośnych pamięci flash (pendrive'ów).

Zastosowanie wyjścia HDMI jest oczywiste - przesyłanie materiałów na ekran telewizora.

Obsługa standardów sieciowych

HTML5, Flash i JavaScript - tablet powinien radzić sobie z wyświetlaniem treści stworzonych za pomocą tych technologii.

Szybkie uruchamianie

Tablet to nie stacjonarny PC - musi się szybko uruchamiać, tak jak telefon komórkowy (instant on). iPad, Galaxy Tab czy inne urządzenia z systemem Android mają taką możliwość. Czekamy, kiedy pojawi się ona w Windows 7.

Kamera i aparat

Kamera internetowa - do wideoczatu, aparat cyfrowy - do zdjęć. W iPadzie nie ma np. żadnego z tych modułów.

Drukowanie sieciowe

Funkcja współpracy z drukarkami sieciowymi.

A waszym zdaniem - co powinien oferować idealny tablet? Procesor Intel czy ARM? Ile pamięci operacyjnej i przestrzeni dyskowej? Pod jakim systemem powinien działać i czy powinien oferować moduł GPS? Czekamy na wasze opinie!