Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

TP odkrywa karty: Neostrada z limitami!

Krążące od kilku dni plotki zostały ostatecznie potwierdzone - Telekomunikacja Polska zdecydowała się na kolejne 'przyspieszenie' usługi Neostrada. Od 1 września internauci będą mogli wybierać spośród trzech ofert - o prędkości 128 kbps, 512 kbps oraz 1024 kbps (do tej pory najszybszym oferowanym w ramach usługi Neostrada łączem było 640 kbps). Niestety, w beczce miodu jest i łyżka dziegciu - we wszystkich trzech wariantach Neostrady wprowadzone zostały limity transferu - 5 GB. Dla dotychczasowych użytkowników, którym limity nie podobają się, mamy dobrą wiadomość - będą oni wciąż mogli korzystać z Neostrady na 'starych' zasadach.

TP odkrywa karty: Neostrada z limitami!
Również nowi klienci mają jeszcze chwilę na zdecydowanie się na korzystanie z Neostrady bez limitów - pod warunkiem jednak, że zdołają złożyć zaświadczenie na usługę do końca sierpnia (nowa Neostrada oficjalnie pojawi się w cenniku 1 września).

Podczas konferencji prasowej w siedzibie TP SA oficjalnie potwierdzono nasze wcześniejsze doniesienia - od 1 września usługa Neostrada 320 (oferująca transfer 320 kbps) zostanie zastąpiona w ofercie Telekomunikacji przez Neostradę 512 kbps, zaś w miejsce Neostrady 640 pojawi się Neostrada 1024. Abonament będzie wynosił 149 zł miesięcznie za transfer 1024 kbps i 99 zł miesięcznie za Neostradę 512 (w obu przypadkach ceny dotyczą umów zawartych na czas określony - przy umowach na czas nieokreślony opłaty rosną do, odpowiednio, 189 i 139 zł). Modyfikacjom nie ulegnie najtańszy wariant usługi - Neostrada 128 (cena: 59 zł, limit pobierania: 5 GB).

Szlaban na Neostradzie

Dla wielu osób największą wadą nowej oferty TP SA będzie z pewnością fakt wprowadzenia limitów pobierania danych. We wszystkich trzech wariantach docelowo obowiązywać będzie limit downloadu na poziomie 5 GB - przy czym w przypadku szybszych wariantów, do końca roku obowiązywać będzie oferta promocyjna - w przypadku usługi Neostrada 512 limit zostanie podniesiony do 10 GB, zaś w przypadku Neostrady 1024 - do 15 GB. Po przekroczeniu limitu we wszystkich wariantach transfer do klienta spada do 32 kbps.

Chcesz więcej? Wykup!

Wiadomo już, że od 2005 r. klienci będą mieli możliwość wykupywania dodatkowych pakietów downloadu - aczkolwiek nie zdecydowano jeszcze, jakie to będą pakiety (rozważa się m.in. 100 MB lub 1 GB) i ile trzeba będzie za nie zapłacić. Przedstawiciele operatora zapowiedzieli również, że wykupywanie dodatkowych pakietów odbywało się będzie za pośrednictwem przygotowanego w tym celu serwisu internetowego.

"Z naszych analiz [vide wykres poniżej - red.] wynika, że zdecydowana większość użytkowników Neostrady nie przekracza podstawowego limitu - więcej niż 5 GB pobierało jedynie ok. 35% osób korzystających ze 'starej' Neostrady 512 [w której nie obowiązywały żadne limity - red.]." - tłumaczy Mariusz Gaca, dyrektor Pionu Multimediów TP. M. Gaca tłumaczył również, że wprowadzając obostrzenia TP chce sprawować "większą kontrolę nad tym, co dzieje się w jej sieci" - powoływał się przy tym na dane, z których wynika, że 80% ruchu w sieci TP generuje 20% użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu. Szef Pionu Multimediów zwrócił również uwagę na fakt, iż podobne limity nie są niczym odosobnionym w Europie - podobnie skonstruowaną ofertę ma m.in. niemiecki operator T-Online.

TP odkrywa karty: Neostrada z limitami!

Wykorzystanie limitów downloadu przez użytkowników Neostrady

500 tys. 'szerokopasmowców'?

Według danych przedstawionych przez przedstawicieli TP SA pod koniec lipca z oferowanego przez operatora szerokopasmowego dostępu do Internetu korzystało w sumie ok. 350 tys. osób (pod uwagę brano zarówno użytkowników Neostrady, jak i Internet DSL). Mariusz Gaca powiedział, iż Telekomunikacja Polska ma zamiar do końca roku zwiększyć tę liczbę o 150 tys. W największych aglomeracjach miejskich Neostrada dostępna jest dla ponad 95% abonentów TP, zaś w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - dla ponad 87% klientów TP.

Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej oficjalnie poinformowali również o przyspieszeniu usługi internet DSL oraz zaprezentowaniu nowego wariantu tej usługi - szczegółowo o zmianach w DSL informowaliśmy już kilka tygodni temu, w tekście 'DSL od TP - od września przyspieszenie'.