TED: Tim Berners-Lee opowiada o Sieci następnej generacji

W swojej prezentacji na konferencji TED Tim Berners-Lee opowiada dlaczego wymyślił dwie dekady temu World Wide Web. Dzisiaj mówi, że Internet to za mało i musimy pracować nad Siecią nowej generacji: powiązanych ze sobą danych.

Dzisiejszy Internet pęka w szwach od ilości danych. Możemy tam znaleźć dane dotyczące firm, dane administracji publicznej, prognozy pogody, newsy, artykuły, informacje dla turystów i wiele wiele innych. Według Tima Bernersa-Lee, który 20 lat temu stworzył Internet w Sieci tkwi ukryty potencjał. Aby go odkryć musimy stworzyć sieć nowej generacji - "linked data" (powiązanych danych). Dopiero powiązanie ze sobą danych z różnych źródeł danych pozwoli na zwiększenie dostępnej ludziom wiedzy. Według Bernersa-Lee aby było to możliwe dane powinny być publikowane nie tylko na ładnych, kolorowych stronach WWW, ale także w formie surowych danych.

Konferencje TED to prestiżowe spotkania, podczas których występujący opowiadają o swoich doświadczeniach, przemyśleniach, wynikach badań lub ideach. Nazwa "TED" to skrót od słów "Technology, Entertainment, Design", a konferencja odbywa się pod hasłem "Ideas worth spreading" - idee warte rozpowszechnienia.

Na stronach Computerworld.pl prezentujemy kilka najciekawszych zdaniem redakcji prezentacji. Po obejrzeniu wystąpienia zapraszamy do jego oceny. Dzięki głosom Czytelników zrobimy zestawienie najciekawszych przemówień z konferencji TED.

Film jest dostępny w wersji z polskimi napisami.