TED: Dan Gilbert opowiada o tym dlaczego jesteśmy szczęśliwi

Profesor psychologii Dan Gilbert wyjasnia dlaczego czasami jesteśmy szczęśliwi, czasami nieszczęśliwi, co z tym wszystkim wspólnego ma ewolucja i dlaczego odpowiedzi na te pytania nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Według Dana Gilberta, profesora psychologii z Harvard University w naszym myśleniu o szczęściu ulegamy stereotypom, tymczasem sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że poziom szczęścia u osób, które wygrały dużą sumę pieniędzy na loterii lub w wyniku choroby straciły władzę w nogach jest... takim sam! Wystarczy, że od wydarzenia minie rok i poziom szczęśliwości ulega wyrównaniu.

Według profesora Gilberta za ten stan rzeczy odpowiada umiejętność symulowania doświadczeń, którą wykształciliśmy w procesie ewolucji. Według niego jest to największe osiągniecie ludzkości. Dzięki umiejętności symulowania doświadczeń posiadamy "psychologiczny układ odpornościowy", który pozwala nam być szczęśliwymi nawet wtedy, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli. Ludzki umysł wytwarza wtedy "syntetyczne szczęście", które może zastąpić "prawdziwe". Idea brzmi dość skomplikowanie, dlatego warto zapoznać się z filmem, w którym profesor Dan Gilbert w przystępny sposób tłumaczy dlaczego jesteśmy szczęśliwi mimo przeciwności losu.

Podczas konferencji TED występujący opowiadają o swoich doświadczeniach, przemyśleniach, wynikach badań lub ideach. Nazwa "TED" to skrót od słów "Technology, Entertainment, Design", a konferencja odbywa się pod hasłem "Ideas worth spreading" - idee warte rozpowszechnienia.

Na stronach Computerworld.pl prezentujemy kilka najciekawszych zdaniem redakcji prezentacji. Po obejrzeniu wystąpienia zapraszamy do jego oceny. Dzięki głosom Czytelników zrobimy zestawienie najciekawszych przemówień z konferencji TED.

Film jest dostępny w wersji z polskimi napisami.