Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Szwedzcy piraci zakładają partię

Szwedzcy użytkownicy sieci P2P poczuli się zmęczeni ciągłą presją ze strony koncernów rozrywkowych i postanowili... założyć partię polityczną. Członkowie sformowanej właśnie Partii Piratów (Piratpartiet) mówią, że chcą w ten sposób zamanifestować, iż mają już dość nazywania ich przestępcami i traktowania na równi z terrorystami.

"Ojcowie-założyciele" partii tłumaczą, iż zamierzają walczyć z kreowanym przez koncerny fonograficzne i filmowe wizerunkiem użytkownika sieci peer-to-peer - czyli połączenia złodzieja z hakerem, którego jedynym celem jest kradzież dochodów wielkich koncernów.

W opublikowanym na stroniehttp://www.piratpartiet.se manifeście (niestety, dostępnym jedynie w j. szwedzkim) czytamy także, iż członkowie partii nie chcą bezczynnie patrzeć, jak mieszkańcy biednych krajów umierają z głodu, ponieważ bogate kraje Zachodu nie chcą się z nimi dzielić własnością intelektualną. Autorzy programu partii zapowiadają, że będą walczyć ze wszelkimi działaniami, organizacjami i prawami, które uniemożliwiają swobodny przepływ informacji.

Partia Piratów zamierza w najbliższych wyborach przekroczyć próg wyborczy (w Szwecji jest to 4% - co przekłada się na ok. 225 tys. głosów) i zasiąść w parlamencie.

Oficjalna strona Partii Piratów.