Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Szwecja - 1,7 tys. euro kary za udostępnienie filmu

28-letni Andreas Bawer został skazany na zapłacenie 16 tys. koron (czyli ok. 1,7 tys. euro) kary za udostępnienie w Internecie nielegalnej kopii filmu. Jest to pierwszy w Szwecji przypadek skazania internauty za piractwo internetowe.

O procesie Bawera pisaliśmy już kilkakrotnie - m.in. w tekście "Szwecja: pierwszy pozew za film w P2P". Mężczyzna został skazany na mocy nowych (obowiązujących od lipca 2005 r.) przepisów antypirackich, przewidujących surowe kary za udostępnianie materiałów chronionych prawem autorskim w sieciach P2P.

Bawer został uznany winnym nielegalnego udostępnienia w sieci P2P szwedzkiego filmu "Hip Hip Hora". Namierzyli go przedstawiciele organizacji antypirackiej APB, monitorującej sieci peer-to-peer. Bawer początkowo przyznał się do winy, ale później odwołał swoje zeznania i tłumaczył, że nigdy nie udostępnił filmu. Obrońcy Szweda sugerowali, że ktoś mógł nielegalnie skorzystać z jego niezabezpieczonej sieci Wi-Fi - sądu jednak to tłumaczenie nie przekonało.

Maksymalna kara, jaką przewidują nowe szwedzkie przepisy za udostępnienie filmu online to 2 lata więzienia - sąd zdecydował się jednak tylko na karę finanową, ponieważ uznał, że oskarżony nie próbował czerpać korzyści finansowych z nielegalnego udostępniania filmu.

Nie wiadomo na razie, czy Andreas Bawer będzie składał apelację.