Szwecja - 1,7 tys. euro kary za udostępnienie filmu

28-letni Andreas Bawer został skazany na zapłacenie 16 tys. koron (czyli ok. 1,7 tys. euro) kary za udostępnienie w Internecie nielegalnej kopii filmu. Jest to pierwszy w Szwecji przypadek skazania internauty za piractwo internetowe.

O procesie Bawera pisaliśmy już kilkakrotnie - m.in. w tekście "Szwecja: pierwszy pozew za film w P2P". Mężczyzna został skazany na mocy nowych (obowiązujących od lipca 2005 r.) przepisów antypirackich, przewidujących surowe kary za udostępnianie materiałów chronionych prawem autorskim w sieciach P2P.

Bawer został uznany winnym nielegalnego udostępnienia w sieci P2P szwedzkiego filmu "Hip Hip Hora". Namierzyli go przedstawiciele organizacji antypirackiej APB, monitorującej sieci peer-to-peer. Bawer początkowo przyznał się do winy, ale później odwołał swoje zeznania i tłumaczył, że nigdy nie udostępnił filmu. Obrońcy Szweda sugerowali, że ktoś mógł nielegalnie skorzystać z jego niezabezpieczonej sieci Wi-Fi - sądu jednak to tłumaczenie nie przekonało.

Maksymalna kara, jaką przewidują nowe szwedzkie przepisy za udostępnienie filmu online to 2 lata więzienia - sąd zdecydował się jednak tylko na karę finanową, ponieważ uznał, że oskarżony nie próbował czerpać korzyści finansowych z nielegalnego udostępniania filmu.

Nie wiadomo na razie, czy Andreas Bawer będzie składał apelację.