Symantec zarabia i kupuje

Symantec poinformował o zamiarze kupienia trzech spółek zajmujących się bezpieczeństwem: Riptech, Recourse Technologies i Security Focus. Na ich przejęcie firma zamierza wydać 355 mln USD. W zakończonym kwartale firma odnotowała 56 mln USD zysku netto i blisko 40-proc. wzrost sprzedaży.

W zakończonym 30 czerwca I kwartale roku fiskalnego, Symantec odnotował 56,6 mln USD zysku netto, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 21,2 mln USD strat. Przychody Symanteca wzrosły w porównaniu z ubiegłorocznym pierwszym kwartałem o 39%, do 316 mln USD. O blisko 90% wzrosła sprzedaż w sektorze biznesowym, a o 35% w sektorze systemów bezpieczeństwa. Symantec odnotował natomiast 6% spadek przychodów ze sprzedaży systemów zarządzania bezpieczeństwem.

Obecnie Symantec planuje skierować większość wysiłków na ekspansję w sektorze usług zarządzania bezpieczeństwem, czyli monitorowania bezpieczeństwa systemów wielkich korporacji. Firma nie spodziewa się natomiast równie wielkiego jak obecnie wzrostu sprzedaży oprogramowania antywirusowego (133%). W związku z tym Symantec planuje akwizycje. Za 145 mln USD firma chce kupić Riptech, spółkę doradczą w zakresie bezpieczeństwa, oferującą także monitoring sieci firmowych. Riptech posiada obecnie 500 klientów w 30 krajach, w tym 55 firm z listy Fortune 500. Symantec zapłaci też 135 mln USD za spółkę technologiczną Resource, producenta ManHunt, systemu detekcji intruzji. Produkt ten ma docelowo być zintegrowany z podobnym rozwiązaniem Symanteca – Intruder Alert i ManTrap – programem - pułapką na hackerów, pozwalającym na podglądanie ich zachowania w obszarze kontrolowanym. Symantec przejmie także Security Focus, zarządzającą bazą danych na temat zagrożeń w sieci oraz systemem ostrzegania w obrębie wspólnoty – BugTrag.