Świetne wyniki finansowe Google

Google zamknęło trzeci kwartał doskonałymi wynikami finansowymi, które przerosły oczekiwania analityków. Przychody firmy były o 70% wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a zysk netto był większy aż o 92%.

Przychody wyniosły 2,69 mld USD, w porównaniu do 1,58 mld USD w III kwartale 2005 r. Nie uwzględniając kwot dla reklamodawców sieci AdSense, przychody firmy wyniosły 1,865 mld USD, o 50 mln USD więcej, niż przewidywali analitycy z firmy Thomson Financial.

Zysk netto osiągnał 733,4 mln USD, w stosunku do 381,2 mln USD w III kwartale ubiegłego roku.

Zysk operacyjny wyniósł 931 mln USD.

Zarząd Google jest bardzo zadowolony z wyników, szczególnie z tych, które Google wypracował poza USA - stanowią one 44% przychodów firmy. Były one szczególnie dobre w Holandii, Hiszpanii, Francji, Kanadzie, Australii, Indiach i Brazylii.

Google chce się teraz skupić na integracji całej gamy usług i serwisów, które oferuje i wypracować nowe źródła przychodów, inne niż dotychczasowe oparte na reklamie w wyszukiwarkach.

- Zdajemy sobie sprawę, że jeśli nadal będziemy rozwijać tak dużo produktów, niedługo trzeba będzie skorzystać z wyszukiwarki, która pomoże odnaleźć określony serwis, zanim zacznie się z niego korzystać - żartował Sergey Brin, współzałożyciel Google.

Jako pozytywny przykład rozwiązania zintegrowanego, Brin podał Google Apps for Your Domain - zestaw aplikacji, który może być używany przez szereg podmiotów - od firm po uczelnie wyższe.

Erich Schmidt, CEO Google, pytany o kwestie łamania praw autorskich w świeżo zakupionym przez firmę serwisie YouTube, odpowiedział, że Google jest bardzo stanowczy jeśli chodzi o prawa autorskie i nie będzie żadnych wyjątków od tego postępowania.

Wyniki Google silnie kontrastują z tymi, które wypracował jego największy konkurent, Yahoo!. Nie miał się on czym chwalić, a swoje działania również opiera głównie na reklamie online, przede wszystkim w wyszukiwarkach.