Światowe top poszukiwania 2003 roku

RIAA poluje, KaZaA święci triumfy

Niemało emocji wzbudziły wśród internautów doniesienia o rozpoczętej przez RIAA - amerykańskie stowarzyszenie broniące interesów przemysłu muzycznego - obławie na użytkowników P2P. Organizacja postanowiła rozesłać pozwy sądowe do tych, którzy łamią prawa autorskie. Przypomnijmy, że do muru przyparci zostali również dostawcy Internetu – RIAA zażądała o nich wydania nazwisk swoich klientów. W rankingu wydarzeń Google działania stowarzyszenia znalazły się na piątym miejscu.

Najpopularniejsze doniesienia w 2003 roku w Google

1. Irak

2. Laci Peterson

3. Kobe Bryant

4. Bertrand Cantat

5. RIAA

6. Jessica Lynch

7. Michael Jackson

8. Elizabeth Smart

9. Korea

10. Dixie Chicks

Źródło: Google

Podczas zmagań RIAA z internautami zwiększyła się liczba zapytań o program KaZaA. Jego twórcy postanowili stanąć w obronie użytkowników Sieci. Przypomnijmy, że w połowie listopada producent KaZaA rozpoczął wielką kampanię reklamową, która miała oczyścić wizerunek użytkowników P2P (zniszczyć przekonanie, że internauci wymieniający się plikami to piraci).

Popularność aplikacji KaZaA wiąże się również z nieustającym zainteresowaniem plikami muzycznymi. W rankingu polskich top haseł związanych z technologią słowo „MP3” znalazło się na pierwszym miejscu, pokonując m.in. SMS-y oraz Javę.

Najpopularniejsze zapytania związane z technologią wg NetSprint.pl oraz WP.pl

1. MP3

2. SMS

3. Gadu Gadu

4. KaZaA

5. Windows XP

6. Java

7. Flash

8. Linux

9. DivX

10. Emule

Źródło: NetSprint

Technologiczny faworyci

Wyniki wyszukiwania wskazują, że internauci często szukają w Sieci dzwonków do telefonów komórkowych. Interesują ich też informacje o samych modelach aparatów. Polscy użytkownicy sporo uwagi poświęcali w minionym roku komunikatorowi Gadu Gadu oraz technologiom Java oraz Flash. Z kolei Yahoo! wskazało na dużą popularność kamer cyfrowych oraz odtwarzaczy mp3.

Najpopularniejsze hasła związane z technologią w Yahoo!

1. Dzwonki do telefonów

2. Kamery cyfrowe

3. Telefony komórkowe

4. HDTV

5. Odtwarzacze MP3

6. iPod

7. TiVo

8. Telewizory plazmowe

9. DVD-R

10. Kamery

Źródło: Yahoo!

NetSprint przygotował dla nas również ranking systemów operacyjnych. Zdecydowanie największa ilość zapytań w tej kategorii przypadła rodzinie systemów Windows. Dodajmy, że z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius wynika, że większość polskich internautów korzysta z Windows XP oraz 98 (Więcej informacji na ten temat:http://www.internetstandard.pl/news/62576.html )

Drugie miejsce w rankingu przypadło systemowi Linux, na trzecim miejscu znalazł się MS DOS.

Najpopularniejsze systemy operacyjnej wg NetSprint

1. Windows

2. Linux

3. MS-DOS

4. Solaris

5. Unix

6. MacOS

Źródło: Net Sprint