SurfControl ma patent

Producent internetowych i pocztowych filtrów opatentował w USA oprogramowanie blokujące dostęp do wybranych stron internetowych.

To już drugi patent amerykańskiej spółki w tej dziedzinie. Opatentowana technologia "pass-by” polega na instalacji osobnego serwera, który przesiewa informacje czerpane z Internetu przed jej przekazaniem na terminal użytkownika. Rzecznik SurfControl Heather Cook poinformowała, że program jest przeznaczony przede wszystkim dla firm, pragnących zablokować pracownikom dostęp do wybranych stron, na przykład pornograficznych lub rozrywkowych. Dla klientów indywidualnych i instytucji edukacyjnych firma oferuje filtry w technologii "pass-through”, w której oprogramowanie działa już bezpośrednio na terminalu użytkownika.

Działalność firm typu SurfControl czy Websense spotyka się z krytyką organizacji zabiegających o swobodę wypowiedzi w Internecie. Jednak sprzedaż filtrów przeżywa boom. SurfControl poinformowało, że jego przychody ze sprzedaży w zakończonym III kw. bieżącego roku obrachunkowego wyniosły 27,3 mln USD, w porównaniu do 9,1 mln USD przychodów sprzed roku.

<i>Źródło: CNET.com</i>