Styczniowe wyniki megapanelu czyli najpopularniejsze witryny w Polsce

Tym razem pierwsza dziewiątka bez zmian. Z grudniowej zapaści odbiła się większość witryn. Pod względem liczby odsłon zyskały wszystkie. Wikipedia awansowała. Wypadł serwis Neostrady.

Na czele tradycyjnie Onet z 6 mln 961 tys. użytkowników. Portal goni - również tradycyjnie - Wirtualna Polska, która powoli zmniejsza dystans do lidera za względu na liczbę gości. W tej chwili różnica ta to około 624 tys. osób. Pod względem liczby odsłon Onet pozostawia jednak WP daleko w tyle. W styczniu ich liczba na portalu przekroczyła liczbę 2 mld. Wirtualna Polska może się pochwalić prawie miliardem odsłon.

Na trzecim miejscu ponownie wyszukiwarka Google, której liczba użytkowników zwiększyła się do 6 mln 276 tys. Jej zasięg wzrósł do prawie 70% polskich internautów.

Na czwartym miejscu Interia.pl - ze wzrostem o ok. 185 tys. real users. Portal zyskał również na liczbie odsłon. W grudniu było ich prawie 380 mln, w styczniu już prawie 400 mln.

Styczniowe skoki

Jedyną witryną, która straciła na liczbie użytkowników w styczniowym TOP 20, była strona domowa operatora telefonii komórkowej Era (spadek o prawie 200 real users). Pozostałe zanotowały znaczące wzrosty: największy strona Gadu Gadu - o ok. 900 tys. użytkowników (real users), Allegro o ponad 800 tys. użytkowników, o2.pl i Gazeta.pl o ponad pół miliona.

Zdaniem Marcina Perego, wiceprezesa firmy badawczej Gemius, wzrosty w styczniu są naturalnym odbiciem się od grudniowego trendu spadkowego, spowodowanego dniami świątecznymi.

Były zmiany w metodologii?

Przezornie spytaliśmy jednak Gemiusa oraz PBI o kolejne zmiany w metodologii. Tym bardziej, że pierwszą datę opublikowania danych styczniowych wyznaczono na ponad dwa tygodnie temu, więc i tym razem wyniki przyszły z opóźnieniem w stosunku do planowanej publikacji. Co spowodowało kolejny "poślizg"? Opóźnienie wynika - tak jak poprzednio - z docierania procedur akceptacji fali przez radę badania - powiedział Marcin Pery, wiceprezes Gemiusa - Mam nadzieję, że już dane za luty będą dostępne około 25 kwietnia.

Od Wojciecha Guzika, prezesa PBI, nie otrzymaliśmy żadnego komentarza.

Miejmy nadzieję, że PBI przyspieszy i usystematyzuje publikacje wyników badania PBI, bo podmioty z branży internetowej skarżą się na trudności w przedstawianiu klientom danych, które obrazują odległy, bo sprzed 3 miesięcy stan rynku.

Pozostałe rankingi

Wracając do zestawienia pod względem real users, z TOP 20 zniknęła Neostrada, a za to pojawiła się Wikipedia i to od razu na siedemnastym miejscu.

PBI przedstawiło też ranking komunikatorów - ponownie jedynie 2 podmioty w zestawieniu. Gadu Gadu miało ponad 3,5 mln real users, a Tlen - 688 tys. (zasięgi odpowiednio: 39,4% i 7,6%).

Wyniki grudniowe:

http://www.internetstandard.pl/news/76462.html