Styczniowe wyniki megapanelu czyli najpopularniejsze witryny w Polsce

Tym razem pierwsza dziewiątka bez zmian. Z grudniowej zapaści odbiła się większość witryn. Pod względem liczby odsłon zyskały wszystkie. Wikipedia awansowała. Wypadł serwis Neostrady.

Styczniowe wyniki megapanelu czyli najpopularniejsze witryny w Polsce
Na czele tradycyjnie Onet z 6 mln 961 tys. użytkowników. Portal goni - również tradycyjnie - Wirtualna Polska, która powoli zmniejsza dystans do lidera za względu na liczbę gości. W tej chwili różnica ta to około 624 tys. osób. Pod względem liczby odsłon Onet pozostawia jednak WP daleko w tyle. W styczniu ich liczba na portalu przekroczyła liczbę 2 mld. Wirtualna Polska może się pochwalić prawie miliardem odsłon.

Na trzecim miejscu ponownie wyszukiwarka Google, której liczba użytkowników zwiększyła się do 6 mln 276 tys. Jej zasięg wzrósł do prawie 70% polskich internautów.

Na czwartym miejscu Interia.pl - ze wzrostem o ok. 185 tys. real users. Portal zyskał również na liczbie odsłon. W grudniu było ich prawie 380 mln, w styczniu już prawie 400 mln.

Styczniowe skoki

Jedyną witryną, która straciła na liczbie użytkowników w styczniowym TOP 20, była strona domowa operatora telefonii komórkowej Era (spadek o prawie 200 real users). Pozostałe zanotowały znaczące wzrosty: największy strona Gadu Gadu - o ok. 900 tys. użytkowników (real users), Allegro o ponad 800 tys. użytkowników, o2.pl i Gazeta.pl o ponad pół miliona.

Zdaniem Marcina Perego, wiceprezesa firmy badawczej Gemius, wzrosty w styczniu są naturalnym odbiciem się od grudniowego trendu spadkowego, spowodowanego dniami świątecznymi.

Były zmiany w metodologii?

Przezornie spytaliśmy jednak Gemiusa oraz PBI o kolejne zmiany w metodologii. Tym bardziej, że pierwszą datę opublikowania danych styczniowych wyznaczono na ponad dwa tygodnie temu, więc i tym razem wyniki przyszły z opóźnieniem w stosunku do planowanej publikacji. Co spowodowało kolejny "poślizg"? Opóźnienie wynika - tak jak poprzednio - z docierania procedur akceptacji fali przez radę badania - powiedział Marcin Pery, wiceprezes Gemiusa - Mam nadzieję, że już dane za luty będą dostępne około 25 kwietnia.

Od Wojciecha Guzika, prezesa PBI, nie otrzymaliśmy żadnego komentarza.

Miejmy nadzieję, że PBI przyspieszy i usystematyzuje publikacje wyników badania PBI, bo podmioty z branży internetowej skarżą się na trudności w przedstawianiu klientom danych, które obrazują odległy, bo sprzed 3 miesięcy stan rynku.

Pozostałe rankingi

Wracając do zestawienia pod względem real users, z TOP 20 zniknęła Neostrada, a za to pojawiła się Wikipedia i to od razu na siedemnastym miejscu.

PBI przedstawiło też ranking komunikatorów - ponownie jedynie 2 podmioty w zestawieniu. Gadu Gadu miało ponad 3,5 mln real users, a Tlen - 688 tys. (zasięgi odpowiednio: 39,4% i 7,6%).

Wyniki grudniowe:

http://www.internetstandard.pl/news/76462.html

Aktualizacja: 13 kwietnia 2005 16:28

Audyt Gemiusa wychwycił błąd dla witryny idg.pl znajdującej się w pierwszej dwudziestce. Błąd dotyczy liczby użytkowników. W poprzednim przesłanym pliku było ich 1 mln 255 tys. 248, według zaudytowanych wyników badań jest ich 1 mln 255 tys. 451, czyli o 203 użytkowników więcej.

Tabela dla 20 najpopularniejszych witryn została uaktualniona.

Audyt Gemiusa wychwycił również błędy dla sześciu innych witryn spoza pierwszej dwudziestki. Wszyscy, którzy kupują wyniki badań, otrzymali już informację. Ponieważ dane dla owych witryn są udostępniane wyłącznie tym, którzy wykupili dostęp do pełnych wyników Megapanelu, nie możemy ich opublikować.

Jak poinformował Gemius, sytuacja została spowodowana błędem technicznym związanym z nieprawidłowym przyporządkowaniem skryptów audytu site-centric do tych witryn.

Aktualizacja: 07 kwietnia 2005 21:04

Poszerzyliśmy artykuł o wypowiedzi Marcina Perego, wiceprezesa Gemiusa odnośnie styczniowych jak i kolejnych wyników megapanelu.

Usunęliśmy również błąd dotyczący styczniowych wyników Interii. Zgodnie z najnowszymi danymi PBI liczba real users portalu wzrosła dokładnie o 191 tys. real users. Za błąd przepraszamy.