Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Steve Jobs nie jest już szefem Apple - to koniec pewnej epoki

Steve Jobs zrezygnował z kierowania koncernem Apple. Charyzmatyczny twórca potęgi Apple pozostanie jednak przewodniczącym rady nadzorczej koncernu z Cupertino.

Steve Jobs nie jest już szefem Apple - to koniec pewnej epoki
Steve Jobs

Oficjalnie nie wiemy dlaczego Jobs zrezygnował. Nieoficjalne doniesienia sugerują jednak, że szef Apple ma poważne problemy zdrowotne m.in. od lat toczył walkę z rakiem. Od stycznia był podobno na nieoficjalnym urlopie zdrowotnym. Bardzo prawdopodobne jest, że to choroba jest przyczyną, dla której Jobs zrezygnował ze stanowiska.

Steve Jobs nie jest już szefem Apple - to koniec pewnej epoki

Steve Jobs zoom

- Zawsze mówiłem, że jeśli nadejdzie dzień, w którym nie będę już mógł wykonywać swoich obowiązków (...) jako dyrektor wykonawczy (CEO) Apple, będę pierwszą osobą, która wam o tym powie. Niestety ten dzień nadszedł - tak napisał Jobs w liście do zarządu Apple.

Steve Jobs nie jest już szefem Apple - to koniec pewnej epoki

Steve Jobs next challenge

Jobs odchodzi - kto go zastąpi?

Kiedy świat dowiedział się o odejściu Jobsa, akcje Apple spadły aż o 5,3 proc. Jobs wybrał jedna następcę - będzie nim Tim Cook - do tej pory dyrektor operacyjny koncernu.

Steve Jobs nie jest już szefem Apple - to koniec pewnej epoki

Steve Jobs with iPhone

Steve Jobs - wizjoner, który pokonał

Steve Jobs ma 55 lat. W 1976 roku założył Apple (wraz ze Stevem Wozniakiem), ale w 1985 roku został wyrzucony z firmy. W tym czasie kupił firmę Pixar (obecnie studio należy do koncernu Disney; stworzyło m.in słynną trylogię Toy Story). W międzyczasie Microsoft zepchnął Apple w cień, sprawiając,że to komputer PC z Windows, a nie Maki z system Apple stały się najpopularniejszym sprzętem na świecie. Apple w latach 90. wpadło w okropny dołek, z którego wyciągnął koncern właśnie Steve Jobs. Powróci w 1996 roku, by w 1997 roku zostać prezesem Apple’a. To Jobs sprawił, że Apple przegoniło Microsoft w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jobs wyciągnął Apple z pozycji firmy na skraju upadku do jednego z najcenniejszych koncernów na świecie. To on nam dał mobilną rewolucję w trzech odsłonach - iPod, iPhone, iPad.

Będzie nam Cię brakować Steve...