Standard na kursie 19 – 26.04

Ponad 10% zyskały w minionym tygodniu akcje TP SA, co z pewnością wiązać można z pomyślną dla posiadaczy licencji UMTS decyzją URTiP w sprawie przesunięcia terminu uruchomienia usług telefonii 3G. Liderami spadków były Elektrim (-30%) oraz Apexim (-16%), które coraz bliższe są bankructwa.

W minionym tygodniu WIG zyskał 1,8%, WIG 20 1,2%. Indeks spółek technologicznych stracił natomiast 2,8%.

Największe spadki odnotowały akcje Elektrim (-30,2%), Apexim (-16,3%), Szeptel (-12,9%) oraz MacroSoft (-10%). Powyżej 5% straciły ponadto Softbank (-5,9%), MCI (-5,3%) oraz Netia (-5%).

W skali tygodnia znacznie zyskały natomiast papiery TP SA (10,5%), Talexu (7,2%), Grupy Onet (5,9%), i Simple (4,7%).

Akcje walczącego o przetrwanie Elektrimu traciły cały tydzień: najpierw, w związku z informacjami o zmianach personalnych, następnie po informacji o odrzuceniu przez wierzycieli spółki propozycji układowych. Cały czas na papierach spółki utrzymywały się przy tym wysokie obroty. Natomiast w piątek akcje Elektrimu rosły podczas całej sesji, by na zamknięciu zyskać ponad 8% w stosunku do dnia poprzedniego. Wartość obrotów w piątek przekroczyła w sumie 8 mln zł. W tym czasie nie pojawiły się żadne dodatkowe informacje mogące uzasadnić wzrost; wręcz przeciwnie: obligatariusze jeszcze raz zademonstrowali twarde stanowisko, podkreślając, że w razie nieotrzymania rekompensaty za opóźnienie w spłacie obligacji, będą domagać się zaspokojenia swoich roszczeń w trybie postępowania upadłościowego.

Na skraju bankructwa balansuje także nadal Apexim. Sąd rozpatrujący wniosek o otwarcie postępowania układowego opóźnił wydanie decyzji, do czasu zbadania przesłanek przez biegłego. Tymczasem Apexim musi do końca kwietnia wykupić od BRE łódzkiego Wonloka, za 21 mln zł. W przeciwnym przypadku, jego bilans i tak zostanie obciążony tą kwotą w ramach kary za niezrealizowanie opcji zakupu. Nie wiadomo, kto mógłby skredytować spółkę, która obecnie ma 120 mln zł długu, w tym 25 mln zł w Pekao.

Ciekawa sytuacja zarysowała się w przypadku Szeptela – w środę notowania operatora spadły o ponad 10%. W czwartek odnotowano na akcjach spółki zwiększone obroty przy wysokich obrotach. W tym tygodniu straciły również akcje Softbanku, mimo zapewnień zarządu spółki o tym, że nie utworzy ona rezerw obciążających ubiegłoroczny wynik.

Warto odnotować znaczny wzrost notowań TP SA. Papiery telekomu zyskały w sumie w tym tygodniu ponad 10%, na co złożyły się z pewnością informacja o rocznej prolongacie terminu uruchomienia usług telefonii 3G, ogłoszona przez URTiP, jak również korzystne dla spółki rekomendacje wydane przez kilka instytucji. Według nich notowania osiągnęły już dno i uwzględniają czarny scenariusz rozwoju wydarzeń. Notowania TP SA powróciły do poziomu z początku marca br.