Standard na kursie 12 - 19.04

Przy słabnących głównych indeksach, w minionym tygodniu znacznie zyskały notowania spółek powstałych w wyniku podziału Optimusa. Rekordowy wzrost odnotował też Apexim, którego walory zyskały w skali tygodnia 56%.

W minionym tygodniu WIG 20 stracił 1,7% i podobnie jak pod koniec marca zbliża się do poziomu 1300 punktów. TechWIG stracił 1,5% i w piątek na zamknięciu przyjmował wartość 529 punktów; strata WIG wyniosła 1%, do poziomu 14890,6 punktów na piątkowym zamknięciu. Obniżka kursu wskaźników utrzymywała się od wtorku.

Rekordowy wzrost, o ponad 56% odnotowały w tym tygodniu akcje Apeximu, który od środy do piątku zyskiwał kolejno 9%, 39% i 8,5%, przy czym w obrocie maksymalnie było do 4,6% akcji spółki (w piątek). W minionym tygodniu wzrosty odnotowały także papiery spółek powstałych w wyniku podziału Optimusa: 6,25% zyskała Grupa Onet, a 4,8% - Optimus. W skali tygodnia wyraźnie zyskały także notowania MCI (11,8%) oraz Simple (4,8%) i ComArch (3,6%).

Największą stratę odnotował natomiast MacroSoft, którego papiery przeceniono o 21,2%. W piątek na zamknięciu za akcje spółki płacono 8 zł. Warszawski producent oprogramowania osiągnął podczas piątkowej sesji historyczne minimum, tracąc 13%. Cały tydzień tracił Softbank, którego kurs w związku z pogłoskami o tworzeniu przez spółkę rezerw obciążających wyniki ubiegłoroczne obniżył się w sumie o ponad 13,3%. W środę obroty na akcjach spółki przekroczyły 11 mln zł.

Nieznacznie, 1,4% zyskał również, wyjątkowo w minionym tygodniu rozhuśtany, kurs Elektrimu. W poniedziałek, w związku z niepomyślnymi informacjami z negocjacji z obligatariuszami akcje holdingu straciły 8% osiągając nawet poziom najniższy od lipca 1993 roku. M.IN. po zapewnieniach Elektrimu o kontynuowaniu analizy obydwu złożonych holdingowi ofert na kupno Elektrimu Telekomunikacji kurs spółki rósł, zyskując w czwartek 7,5%. Wtedy też pojawiły się informacje o szczegółach propozycji układowych złożonych wierzycielom przez zarząd. W piątek po południu notowania Elektrimu straciły ponad 5% po informacji o zmianie na stanowisku prezesa holdingu, przeprowadzonej przez BRE.

Kolejny tydzień zniżkują akcje Telekomunikacji Polskiej (12,65 zł na zamknięciu piątkowym, -2,8% w skali tygodnia), które są obecnie najtańsze od października ub. roku.