Stalowa Sieć Howella

Polska internetowa giełda stali ma ruszyć październiku. Prowadzić ją będzie spółka e-Stal.com, zależna od wrocławskiej firmy Howell.

Polska internetowa giełda stali ma ruszyć październiku. Prowadzić ją będzie spółka e-Stal.com, zależna od wrocławskiej firmy Howell.

#Howell# latem tego roku ogłosił, że jednym z podstawowych kierunków jego działalności będzie rozwój handlu w Internecie. Na początku roku zależna od niego spółka #MCI Management# uruchomiła portal #Poland.com#. W lipcu w Wałbrzychu powstała #e-Stal.com S.A.#, która ma uruchomić wirtualny handel główną produkcją Howella – stalą. Nowy projekt ma być pierwszą polską internetową giełdą metalu, która zajmie się dystrybucją surowca i miejscem spotkań inwestorów. Tymczasem plany przeniesienia rynku metali do Internetu ogłosili już konkurenci Howella – Impexmetal i Stalexport.

Na razie Howell na swojej stronie internetowej zamieścił informację, że witryna jest w przebudowie. Można w niej znaleźć jedynie informacje o spółce zależnej #Howell-Stal#, która, wydzielona ze spółki-matki w kwietniu tego roku, zajmuje się dotychczasową działalnością firmy (przetwórstwem i dystrybucją stali). Zastanawiać może to, że Howell-Stal ma być sprzedana inwestorowi branżowemu, Howell S.A. zaś - ma skupić się na działalności deweloperskiej i inwestycjach w branży IT (inwestora strategicznego szuka się także dla firmy #Howell-Leasing#).

Plany wobec Poland.com, oprócz rozwoju wspomnianej działalności na rynku informatycznym, przewidują wprowadzenie spółki na amerykański indeks nowych technologii NASDAQ. Poza MCI współwłaścicielem tej firmy jest wrocławskie wydawnictwo komputerowe #Vogel Publishing#. Na warszawski parkiet mają trafić z kolei jeszcze w tym roku akcje MCI.

Howell jest jedną z nielicznych polskich firm giełdowych spoza branży IT, wchodzących w Internet, która uruchomiła własny poważny projekt. Spółka zarobiła na planach ekspansji internetowej – po ogłoszeniu planów wobec Poland.com i e-Stal.com kurs jej akcji wzrósł o 190 procent (jednak daleko jej do #Ariela#, którego walory podrożały o 800 procent po ogłoszeniu planów strategii w Sieci). W ubiegłym roku Howell wypracował 2 miliony złotych zysku netto, mając 232 miliony złotych przychodu.

W ostatnim półroczu zysk netto wyniósł 406 tysięcy złotych, a przychody - 142 miliony złotych. W całym bieżącym roku spółka chce zarobić 12 milionów złotych netto, a w 2002 roku zysk ma wynieść 28 milionów złotych. Głównym akcjonariuszem Howella jest biznesmen Andrzej Kowalski (przewodniczący rady nadzorczej, właściciel 70 procent kapitału akcyjnego).

Analitycy są zdania, że czas pokaże, czy spółki, które zwróciły się w kierunku internetowej ekonomii, chciały zdobyć w ten sposób zaufanie inwestorów, czy też mają możliwości realizacji planów w cyberprzestrzeni. Dotychczasowe działania wskazują, że Howell, wyprzedając spółki zależne, postawił wszystko na jedną kartę.