Środowy Przegląd Prasy

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że może dojść do przecieku informacji na temat inwestycji resortu na rynku walutowym. Telewizja bardziej niż recesja psuje rynek reklamy w Polsce - oceniają przedstawiciele branży reklamowej. Amerykańscy ekonomiści krytykują plan podatkowy prezydenta Busha.

PARKIET

Nierówny dostęp do informacji

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że może dojść do przecieków informacji w sprawie planowanych przez resort inwestycji na rynku walutowym. Przedstawiciele MF nie informują, w jaki sposób operacja zakupu walut miałaby być przeprowadzona ani ile osób będzie miało dostęp do informacji o interwencjach. (s. 1)

Telewizja gorsza niż recesja

Rynek reklamy w ub.r. skurczył się o 10%, nie tylko w wyniku recesji, ale i polityki rabatowej telewizji - mówili przedstawiciele domów mediowych podczas konferencji Impact. W bieżącym roku jest spodziewany dalszy spadek wielkości tego rynku. Expert Monitor wyliczył, że wydatki na reklamę – na podstawie cenników - wzrosły w ub.r. o 5%, do 10,2 mld zł. Tymczasem – jak twierdzi OMD - realne wydatki np. na reklamę prasową były o 35-40% niższe od szacunków Expert Monitora, właśnie ze względu na morderczą konkurencję telewizji. (s. 4)

Wzrost o 15-20%

Ster-Projekt uzyskał w ub.r. ponad 300 mln zł przychodów oraz dodatni wynik operacyjny i netto. Zarząd wstrzymał się z podawaniem szczegółów do czasu oficjalnej publikacji, przedstawił natomiast cele finansowe spółki: Ster-Projekt zamierza w najbliższych latach uzyskiwać 15-20-proc. wzrost przychodów, tak aby w 2005 r. wyniosły 600 mln zł. W roku bieżącym firma zastanawia się nad dwoma przejęciami: chce uczestniczyć w offsecie i informatyzacji PKO BP. (s. 4)

PULS BIZNESU

Elektrim: wróciły obawy

Obligatariusze Elektrimu są zaniepokojeni planami odkupienia przez Polsat 30% akcji holdingu od BRE Banku. W ich ocenie może to posłużyć do ułatwienia Polsatowi nabycia należących do Vivendi Universal udziałów w Elektrimie Telekomunikacji "w sposób niekorzystny dla obligatariuszy" - napisano w komunikacie. (s. 6)

Ekonomiści krytykują Busha

Ponad 400 amerykańskich ekonomistów skrytykowało na łamach New York Times prezydenta Stanów Zjednoczonych za zmiany w polityce fiskalnej. Noblista Joseph Stiglitz nazwał plan Busha "podatkowym szaleństwem i podatkową lekkomyślnością". (s. 10)