Środowy Przegląd Prasy

Według Parkietu, przyczyną opóźnienia prezentacji strategii Ster-Projektu jest fakt, że firma doradcza opracowująca projekt nie dostarczyła pomysłów na rozwój działalności.

PARKIET

RMF może wchłonąć Interię

Analitycy powątpiewają, czy Interia.pl zdoła wypracować w ciągu dwóch najbliższych lat zysk netto. Środki z emisji dzięki oszczędnościom wystarczą na nieco dłużej niż zakładano początkowo (I kw. 2003). Po tym terminie, w przypadku nie wypracowania pozytywnego wyniku finansowego raczej ciężko będzie Interii pozyskać finansowanie. Tymczasem według nieoficjalnych informacji prztychody za I półrocze br. wyniosły tyle samo co przed rokiem. Zdaniem analityków RMF będzie musiało więc podjąć decyzję, czy zlikwidować serwis, czy wchłonąć go, na zasadach na jakich uczyniła to w przypadku Gazety.pl Agora. (s. 3)

Strategia Ster-Projektu pod koniec lata

Ster-Projekt nie przyjął pierwszej wersji strategii przygotowanej przez McKinsey&Company – wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu. Stąd miałoby wynikać opóźnienie w prezentacji strategii – pierwotnie zakładanej na początek lata. Według Parkietu w projekcie McKinsey nie wskazano nowych obszarów działalności, ani docelowych grup klientów. W opracowaniu nie było więc nic, o czym spółka nie wiedziałaby sama. Zarząd Ster-Projektu zaprzecza, twierdząc, że opóźnienie wynika z konieczności dopracowania elementów finansowania nowych pomysłów. Nowa strategia ma zostać przedstawiona na początku września. (s. 5)

Ron Sommer odchodzi

Prezes Deutsche Telekom poinformował o swoim ustąpieniu podczas posiedzenia rady nadzorczej telekomu. Jego następcą został Helmut Siehler, były czlonek rady nadzorczej, a nie jak wcześniej sugerowano – Gerd Tenzer. (s. 3)

Rośnie popularność WWWakacji.pl

W br. Travelplanet zamierza sprzedać ok. 1500 wycieczek zagranicznych, a jego największy konkurent, serwis Wakacje.pl – dwukrotnie więcej. Do końca czerwca Wakacje.pl sprzedały1747 wycieczek. (s. 8)

PRAWO I GOSPODARKA

300 tys. e-rachunków

Od lipca br. nokia, mBank i Era oferują dostęp do bankowego rachunku za pośrednictwem telefonu komórkowego. Usługa obejmuje posiadaczy telefonów Nokia 6310 i Nokia 6310i. Obecnie mBank obsługuje 300 tys. rachunków i posiada 240 tys. klientów. (s. 5)

Komórki idą pod strzechy

Z 10 – miesięcznym opóźnieniem TP S.A. podłączy pierwszych wiejskich abonentów, którzy będą korzystali z komórek. Dotychczas w ramach testów z bezprzewodowych telefonów stacjonarnych korzysta 10 tys. osób w Wielkopolsce. Komercyjne uruchomienie usługi na bazie sieci Centertela NMT 450 nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Podłączenie klienta kosztuje ok. 2 tys. zł, do końca roku TP S.A. chce podłączyć 100 tys. klientów. (s. 5)

PULS BIZNESU

Tel-Energo: 20% dla partnera

Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają jesienią zaproponować inwestorom finansowym 20 % akcji w tworzonej spółce Tel-Energo Holdings. W jej skład wejdą aktywa NOM, Tel-Energo i PSE Info. Spółka powstanie do końca września, a PSE ma posiadać w niej 10% udziałów. (s. 6)

Stoen i Netia zamienią akcje

Warszawski Stoen zamieni akcje Netii 1 na papiery jej spółki matki. Stoen złożyłzapis na 133 tys. akcji E Netii. Jednocześnie operator kupi od Stoenu 87 tys. udziałów w Netii 1. (s. 5)