Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Środowy Przegląd Prasy

Dbając o interes budżetu Ministerstwo Skarbu Państwa stara się wycisnąć ze spółek, w których posiada udziały dywidendę.

PULS BIZNESU

CL i Agora: vendi.pl już działaCHI uruchomiło testową wersję swojego pasażu handlowego pod adresem www.vendi.pl. Start w pełni funkcjonalnej wersji serwisu nie jest jeszcze znany. Pierwotnie zapowiadano go na I kw. br. Mimo znacznego opóźnienia zarząd CHI wciąż podtrzymuje plan hostowania 1 tys. sklepów i opanowania 20% handlu w sieci do końca 2001 r. Opóźnia się także wprowadzenie systemu transakcyjnego w należącym także do ComputerLandu wortalu Clinika.pl, natomiast zgodnie z planem na przełomie czerwca i lipca ma wystartować internetowa giełda metali Stalportal. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

Komornicy czekająWątpliwości związane z naliczaniem podatku VAT od sprzedaży licencji na oprogramowanie komputerowe izby skarbowe starają się wyjaśnić na korzyść budżetu. Twierdzą, że naliczanie podatku jest zasadne, chociaż w świetle przepisów prawnych nie jest to oczywiste. Ustawa o VAT nakłada podatek na oprogramowanie sprzedawane na fizycznych nośnikach, a nie na ściągane za pośrednictwem Internetu po wcześniejszym nabyciu licencji od producenta. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji proponuje objęcie VATem takich form dystrybucji, jako że sprzedawcom oprogramowania to nie zaszkodzi - VAT mogą sobie odliczyć. Zapłacą za to konsumenci, którzy VATu nie odliczają. (s.22)

RZECZPOSPOLITA

Wirtualne nie są konkurencjąAnkietowani przez Pentor bankowcy są zdania, że wirtualne banki nie stanowią realnej konkurencji dla tradycyjnych instytucji finansowych. Tylko 15% z ankietowanych uważa, że są one bardzo konkurencji. Ogół przedstawicieli sektora nie widzi także nic nagannego w kampaniach reklamowych, które porównują usługi obu modeli bankowości. (s.B5)

PRAWO I GOSPODARKA

Trwa pat w ElektrimieRada Nadzorcza holdingu nie przedstawi prawdopodobnie walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy propozycji wyboru jednej z ofert inwestycyjnych: Vivendi lub Deutsche Telekom. Odwołano wczoraj posiedzenie rady, po którym spodziewano się podjęcia tak ważnych decyzji. Analitycy uważają, że nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za wybór propozycji i prawdopodobnie zleci to wyspecjalizowanej instytucji doradczej. (s.9)

Portale z importuŻaden z wielkich zachodnich portali nie przebił się na krajowym rynku, a niektóre nawet się z niego wycofują. Tak postanowił uczynić Excite, który likwiduje swoją skromną polska wersją, jak też szereg innych witryn lokalnych w Europie. Lycos ma w Polsce swoją spółkę zależną, ale na razie bada tylko rynek. Wejścia do Polski nie przewiduje Yahoo! Wszystko to z uwagi na słabość polskiego rynku reklamowego, która nie obiecuje szybkiego zwrotu z inwestycji, zwłaszcza wobec mocnej pozycji rodzimych portali horyzontalnych. (e-biznes, II)

Pracuj z HRK i JobUniverseZawiązał się nowy wertykalny sojusz na rynku internetowego pośrednictwa pracy. Porozumienie o współpracy zawarły trzy wortale: Pracuj.pl, HRK i Job Universe. Na dzisiejszej konferencji prasowej zostaną ogłoszone szczegóły tej współpracy. (e-biznes, III)

PARKIET

Megadywidenda TPSkarb państwa będzie chciał prawdopodobnie przeforsować na WZA TP S.A. decyzję o wypłacie dywidendy. Oponować będzie na pewno zarząd operatora, ale MSP na ogół udaje się przeforsować swoja decyzję, co miało miejsce w przypadku kilku innych spółek w których państwo ma udziały (m.in. Impexmetalu, Jelfie, Mennicy KGHM). Dobra sytuacja finansowa TP S.A. będzie do tego dobrym pretekstem. Naciski MSP wynikają z potrzeb budżetu i być może mają charakter presji na France Telecom w ramach prowadzonych z francuskim operatorem negocjacji o sprzedaży 10-proc. pakietu udziałów w TP S.A. (s.1)