Środowy Przegląd Prasy

Rząd przekazał 11,27 mln akcji TP S.A. Agencji Rozwoju Przemysłu; posłużą one jako zabezpieczenie kredytu dla Stoczni Szczecińskiej. ITI ogłosiło wezwanie na akcje Grupy Onet.

PARKIET

Akcje TP S.A. pomogą Stoczni Szczecińskiej

Rada Ministrów podjęła decyzję o dekapitalizowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu 11,2 mln akcji TP S.A. Udziały te będą stanowiły podstawę poręczenia, jakie ARP udzieli Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, ubiegającej się o kredyt pomostowy w wysokości 40 mln USD. (s. 1)

ITI wzywa na Onet

Grupa ITI ogłosiła wczoraj wezwanie na akcje Grupy Onet. ITI chce skupić 4,1 mln akcji oferując 30 zł za sztukę: 30 gr więcej niż wynosił kurs spółki na zamknięciu, ale 8% mniej niż zarobił na sprzedaży w ostatniej transakcji pakietowej BRE Bank. (s. 1)

Pakietówka pomogła notowaniom?

W piątkowej transakcji pakietowej BRE Bank przejął prawdopodobnie ok. 8% akcji Optimusa. W piątek w jednej transakcji właściciela zmieniło 750 tys. akcji spółki po cenie 9,15 zł, o 44% więcej niż na zamknięciu sesji. Strony transakcji na razie nadal się nie ujawniły. (s. 7)

PULS BIZNESU

Za rok Netia będzie już zdrową spółką

Rozmowa z Avi Hochmanem, członkiem zarządu Netii i Kjell-Ove Blomem, pełniącym obowiązki prezesa operatora. „Zgody na otwarcie postępowań układowych sugerują, że przekonaliśmy sąd, że winy za kryzys nie ponosi zarząd, ale splot niekorzystnych czynników zewnętrznych” – powiedział m.in. Kjell-Ove Blom. (s. 8,9)

Wyboista droga łączenia operatorów

Zarząd Netii jest przekonany, że konsolidacja z pozostałymi operatorami niezależnymi jest nieunikniona. Na przeszkodzie konsolidacji stojąm.In. zmiany właścicielskie, które czekają nie tylko Netę, ale i innych potencjalnych uczestników grupy: Telefonię Dialog, czy Elektrim Telekomunikację. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Konkurenci SMS-ów za rok

Na przełomie czerwca i lipca br. Polkomtel zamierza wprowadzić komercyjnie nową usługę – MMS (Multimedia Messaging Services). Wiadomości MMS mogą sięgać 50 KB, szacuje się, że jeden MMS będzie kosztować 5-6 zł. Polkomtel zapewnia, że to zawyżony szacunek. (s. 4)

Prokom kontra ZUS

Prokom zawarł wczoraj kolejną, drugą ugodę z ZUS, na mocy której otrzyma 34 mln zł. Aby zaspokoić roszczenia firmy z tytułu świadczenia usług zarządzania prowizorycznym systemem przekierowywania składek do OFE w latach 1999 – 2001, ZUS musi jeszcze zapłacić 55 mln zł. (s. 5)