Środowy Przegląd Prasy

Środową prasę gospodarczą zdominowały informacje o przejęciu przez TP S.A. Portalu Wirtualna Polska. W ocenie analityków to dobra wiadomość zarówno dla Prokom Internet jak i dla WP. Na dobre wieści z France Telecom czeka natomiast minister skarbu, która jednak zapewnia, że MSP przekaże do budżetu planowane wpływy z prywatyzacji.

PRAWO I GOSPODARKA

Telekomunikacyjne wrota

Telekomunikacja Polska kupi 50% i jedną akcję portalu Wirtualna Polska. Przedstawiciele operatora porozumieli się już w tej sprawie z Prokom Internet. Zdaniem analityków to pomyślna wiadomość dla portalu i Porkomu. Ostatnio WP traci rynek na rzecz Onetu. (s. 1)

Franzcuzi muszą kupić

Minister skarbu, Aldona Kamela-Sowińska jest przekonana, że MSP uda się zrealizować zaplanowane wpływy do budżetu. Kluczową pozycją mają być oczywiście środki pozyskane ze sprzedaży akcji TP S.A., za które ministerstwo może uzyskać ok. 11 mld zł, nawet w przypadku niezrealizowania opcji kupna przez France Telecom. Pani minister zapowiedziała, że po 31 lipca (termin realizacji opcji przez FT), skieruje akcje na rynek zewnętrzny. (s. 1)

Czy opodatkować internetowy handel

21 października br. upływa ważność moratorium na podatki od towarów sprzedawanych w Internecie. Administracja Busha chce przedłużenia obowiązywania przepisów utrzymujących moratorium na pięć dalszych lat. Według ankiety Jupiter Media Metrix, nawet wprowadzenie podatku nie wpłynie na osłabienie zainteresowania handlem w Sieci. (s. 5)

PARKIET

Vivendi podbił wycenę Elektrimu

Wczorajsze potwierdzenie przez Vivendi deklaracji chęci połączenia Elektrimu Telekomunikacji z Elektrimem podbiło cenę akcji Elektrimu. Po podaniu szczegółów oferty ich cena wzrosła o 10,7%, co według analityków było przesadzoną reakcją rynku. (s. 1)

Drobni nie dopisali

Hoga.pl sprzedała całe 2 mln akcji nowej emisji. Mali inwestorzy odpowiedzieli jednak na ofertę jedynie w 20%. Według przedstawicieli Beskidzkiego Domu Maklerskiego, oferującego Hogi, drobni inwestorzy zniechęcili się wcześniej na inwestycjach w akcje Interii. (s. 1)

Dotcomy zwalniają

Fala zwolnień w amerykańskich dotkomach osiągnęła w kwietniu rekordowy pułap 17,5 tys. osób. Najbardziej, aż o 84% w porównaniu z marcem, wzrosła skala redukcji w przypadku serwisów finansowych. Według prezesa CG&C, Johna Challengera, po zwolnieniach w spółkach „czysto” internetowych, przyszła kolej na wspólne przedsięwzięcia sieciowe firm starej i nowej ekonomii. (s. 12)

PULS BIZNESU

Plan podziału Optimusa musi być jawny do 9 lipca

Tylko wówczas WZA akceptujące ów podział będzie mogło odbyć się 20 sierpnia br. Do 9 lipca zarząd Optimusa musi przedstawić plan szczegółowy, w którym poinformuje m.in. akcjonariuszy o tym, w jakim stosunku ich akcje będą wymieniane na akcje nowych „Optimusów”. (s. 3)

ITI wejdzie na GPW w październiku

ITI Holdings chce w czerwcu złożyć prospekt emisyjny, a w październiku wejść na GPW. Prezes Jan Wejchert uzależnia to jednak od nastrojów na rynku. Jego zdaniem właściwa wycena ITI, która należy w 56% do osób fizycznych, a w 7,3% do BRE Banku, powinna sięgnąć 1 mld USD. Giełda luksemburska wycenia ITI Holdings na 300 mln USD. (s. 9)