Środowy Przegląd Prasy

Postanowieniem sądu, Elektrim pozbawiono tymczasowo prawa dysponowania udziałami w Elektrim Telekomunikacja i El-Net. 1,65 mld zł ma stanowić zabezpieczenie dla Eastbridge, od którego Elektrim nie chce nabyć 50% akcji dwóch spółek internetowych, wartych 36,8 mln zł.

GAZETA WYBORCZA

Eastbridge zabezpieczony

Warszawski sąd postanowił zabezpieczyć roszczenia koncernu Eastbridge wobec Elektrimu, blokując tymczasowo prawo do swobodnego dysponowania częścią udziałów posiadanych przez Elektrim w spółkach Elektrim Telekomunikacja i El-Net. Powodem sporu jest niechęć Elektrimu do nabycia 50% udziałów w spółkach AGS New Media i Easy Net. We wtorek Elektrim złożył zażalenie i wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia. Zdaniem rzecznik Elektrimu, wartość zabezpieczenia wielokrotnie przewyższa wartość przedmiotu sporu. (s. 29)

PULS BIZNESU

Start Citibanku był falstartem

Uruchomienie nowego systemu i oferty w związku z przejęciem przez Citibank detalisty, Handlobanku, jest falstartem. Byłe oddziały Handlobanku przeżyły wczoraj oblężenia, najgorsze jednak, że nikt nie potrafił stwierdzić, co jest przyczyną kłopotów z przeprowadzaniem podstawowych transakcji. (s. 2)

Optimus: w części technologicznej zostaną trzy firmy

Po wydzieleniu części internetowej, w części technologicznej nowosądeckiej spółki pozostaną trzy spółki: Technologie, Xtrade i IC. Wiadomo, że część pozostałych, w tym firmy dystrybucyjne zostanie sprzedana lub zlikwidowana. Zarząd Optimusa chce powrócić też do strategii ogólnie pojętej integracji. (s. 6)

Umowa z Unicardem ratuje ComputerLand

Podpisanie umowy licencyjnej przez warszawskiego integratora ma umożliwić mu zapewnienie kompatybilności systemów kart elektronicznych w Śląskiej Kasie Chorych. Obecnie w ŚRKCh działa 260 czytników i 500 tys. kart systemu Akerum dostarczonego przez Unicard. Brak porozumienia zmuszałby CL do wymiany działających terminali i kart, co stawiałoby realizację wygranego zamówienia dla Kasy pod znakiem zapytania. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Messier miał rację

Fuzja Vivendi i Seagram zakończyła się sukcesem. W pierwszym kwartale tego roku zysk operacyjny firmy podwoił się i wyniósł 951 mln EUR (przed rokiem 488 mln EUR). (s. 4)

Inwestorzy dla Szeptela

Cena emisyjna akcji serii H została ustalona na 34 zł. Zapisy na 5 do 10 mln akcji będą odbywały się 27 i 28 kwietnia br. Akcjonariusze Szeptela prowadzą obecnie negocjacje z Tele Danmark na temat opcji zakupu akcji od głównych udziałowców spółki. Wiadomo, że Duńczycy nie kupią akcji serii H, lecz nie wykluczone, że odkupią je w przyszłości od inwestorów finansowych. Zdaniem prezesa Szeptela, umowa strategiczna z TD mogła zwiększyć zainteresowanie akcjami Szeptela tej serii. (s. 10)

PARKIET

Na 3 lata kup IT i telekomy

Spółki sektora IT, tlekomunikacyjne i banki znalazły się w trzyletnim portfelu inwestycyjnym analityków poproszonych przez redakcję o taką prognozę. Najczęściej wymieniano TP S.A., Prokom, ComputerLand i Pekao. Dobre perspektywy przed branżą TMT, analityk Nomury uzasadnia m.in. oczekiwanym w związku z wejściem do UE rozwojem infrastruktury. (s. 1)

Portale obniżą prognozy?

Pierwsze trzy miesiące dla polskich porali nie były najlepsze. Wzrost przychodów, jaki odnotowali najwięksi był mniejszy niż oczekiwano. Zdaniem dyrektora marketingu Onet.pl, rynek reklamy internetowej wzrósł w tym okresie o 70-80% zamiast o 100%. (s. 1)