Sposoby Wikipedii na walkę z wandalami

Kiedy Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża, część osób odwiedzających Wikipedię mogła przy jego biogramie zobaczyć zdjęcie... imperatora z Gwiezdnych Wojen. Co prawda myląca fotografia znajdowała się w encyklopedii zaledwie kilka minut, jednak przedstawiona sytuacja dobrze obrazuje problem z jakim Wikipedia boryka się od dawna. Jak być na tyle otwartą by każdy mógł ją budować, pozostając jednocześnie wiarygodnym źródłem informacji i ograniczając wybryki żartownisiów.

Jimmy Wales, twórca Wikipedii, zapowiedział, że w najbliższych dniach do niemieckiej wersji encyklopedii zostanie wprowadzony nowy system kontroli treści. Jeśli okaże się sukcesem, zostanie zaimplementowany także w innych wersjach językowych.

Użytkownicy, którzy są zarejestrowani w serwisie co najmniej cztery dni, będą mogli oznaczyć artykuły, które są pozbawione "śmieci" i błędnych wpisów. Tak oflagowane teksty, staną się niemożliwe do edycji przez pewien czas. Ludzie będą je mogli uzupełniać o nowe treści. Jednak zostaną one opublikowane dopiero wtedy, gdy któryś z zaufanych użytkowników Wikipedii bądź administratorów zaakceptuje nową wersję artykułu.

Taka wersja systemu to eksperyment i może jeszcze ulec zmianie. Wśród wikipedystów nadal trwa dyskusja jak ma on dokładnie wyglądać.

Jak mówił Jimmy Wales, na europejskiej konferencji IDC w Paryżu, pomysł nie polega na oznaczeniu wszystkich artykułów niemieckiej Wikipedii. Chodzi tylko o te, które wzbudzają szczególne zainteresowanie i są często zmieniane w złej wierze. Każdy kto będzie czytał artykuł oznaczony jako "zaufany", będzie miał również możliwość zobaczyć jakie jeszcze nie zaakceptowane zmiany są do niego wprowadzane.

- Mam szczerą nadzieję, że ten eksperyment wyjdzie i zostanie

wprowadzony na innych Wikipediach - stwierdza Dariusz Siedlecki z polskiej Wikipedii.

Znalezienia sposobu na polepszenie jakości zawartości encyklopedii od dawna zaprząta głowy wikipedystów. Na ostatniej konferencji Wikimania, Wales rozważał wprowadzenie "stałych", niezmiennych stron, z wpisami, które są uznane za w pełni kompletne. Między innymi po to by ułatwić możliwość ich cytowania w pracach naukowych. Propozycja spotkała się jednak z falą krytyki, mówiono, że takie zabiegi ograniczą "otwartość" Wikipedii.

Próby kontroli nad treścią w niemieckiej wersji encyklopedii skupiają się raczej na ograniczeniu pojawiania się wpisów żartobliwych czy intryganckich. Dużo trudniej jest wyplenić drobne nieścisłości merytoryczne w artykułach.

Problem poprawności artykułów wziął sobie do serca współtwórca Wikipedii Larry Sanger. W projekcie Citizendium poza "zwykłymi" użytkownikami będą także tzw. eksperci, ich zadaniem będzie m.in. rozwiązywanie sporów oraz weryfikacja pojawiających się artykułów.

Wales pytany w Paryżu o Citizendium, mówił, że on i Sanger mają "inne punkty widzenia", jednak "nadal pozostali przyjaciółmi".

Jednak jakieś animozje pomiędzy byłymi współpracownikami zostały. Jeden z artykułów angielskiej Wikipedii oznaczony jako "dyskusyjny" dotyczy właśnie Larry'ego Sangera. Sanger uważa siebie za współtwórcę Wikipedii. Jimbo Wales jest innego zdania.

- Pracował dla mnie - mówi Wales o Sangerze. - Nie zgadzam się, by nazywać go współtwórcą, on jednak wyraźnie lubi gdy tak się o nim mówi.

Na podstawie: Wikipedia to fight vandals in Germany, James Niccolai, IDG News Service Paryż

Więcej o Wikipedii (m.in. wywiad wideo z Jimmym Walesem): Polska Wikipedia ma 5 lat

Centrum badawczo-rozwojowe Wikia w Poznaniu