Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sposoby Wikipedii na walkę z wandalami

Kiedy Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża, część osób odwiedzających Wikipedię mogła przy jego biogramie zobaczyć zdjęcie... imperatora z Gwiezdnych Wojen. Co prawda myląca fotografia znajdowała się w encyklopedii zaledwie kilka minut, jednak przedstawiona sytuacja dobrze obrazuje problem z jakim Wikipedia boryka się od dawna. Jak być na tyle otwartą by każdy mógł ją budować, pozostając jednocześnie wiarygodnym źródłem informacji i ograniczając wybryki żartownisiów.

Jimmy Wales, twórca Wikipedii, zapowiedział, że w najbliższych dniach do niemieckiej wersji encyklopedii zostanie wprowadzony nowy system kontroli treści. Jeśli okaże się sukcesem, zostanie zaimplementowany także w innych wersjach językowych.

Użytkownicy, którzy są zarejestrowani w serwisie co najmniej cztery dni, będą mogli oznaczyć artykuły, które są pozbawione "śmieci" i błędnych wpisów. Tak oflagowane teksty, staną się niemożliwe do edycji przez pewien czas. Ludzie będą je mogli uzupełniać o nowe treści. Jednak zostaną one opublikowane dopiero wtedy, gdy któryś z zaufanych użytkowników Wikipedii bądź administratorów zaakceptuje nową wersję artykułu.

Taka wersja systemu to eksperyment i może jeszcze ulec zmianie. Wśród wikipedystów nadal trwa dyskusja jak ma on dokładnie wyglądać.

Jak mówił Jimmy Wales, na europejskiej konferencji IDC w Paryżu, pomysł nie polega na oznaczeniu wszystkich artykułów niemieckiej Wikipedii. Chodzi tylko o te, które wzbudzają szczególne zainteresowanie i są często zmieniane w złej wierze. Każdy kto będzie czytał artykuł oznaczony jako "zaufany", będzie miał również możliwość zobaczyć jakie jeszcze nie zaakceptowane zmiany są do niego wprowadzane.

- Mam szczerą nadzieję, że ten eksperyment wyjdzie i zostanie

wprowadzony na innych Wikipediach - stwierdza Dariusz Siedlecki z polskiej Wikipedii.

Znalezienia sposobu na polepszenie jakości zawartości encyklopedii od dawna zaprząta głowy wikipedystów. Na ostatniej konferencji Wikimania, Wales rozważał wprowadzenie "stałych", niezmiennych stron, z wpisami, które są uznane za w pełni kompletne. Między innymi po to by ułatwić możliwość ich cytowania w pracach naukowych. Propozycja spotkała się jednak z falą krytyki, mówiono, że takie zabiegi ograniczą "otwartość" Wikipedii.

Próby kontroli nad treścią w niemieckiej wersji encyklopedii skupiają się raczej na ograniczeniu pojawiania się wpisów żartobliwych czy intryganckich. Dużo trudniej jest wyplenić drobne nieścisłości merytoryczne w artykułach.

Problem poprawności artykułów wziął sobie do serca współtwórca Wikipedii Larry Sanger. W projekcie Citizendium poza "zwykłymi" użytkownikami będą także tzw. eksperci, ich zadaniem będzie m.in. rozwiązywanie sporów oraz weryfikacja pojawiających się artykułów.

Wales pytany w Paryżu o Citizendium, mówił, że on i Sanger mają "inne punkty widzenia", jednak "nadal pozostali przyjaciółmi".

Jednak jakieś animozje pomiędzy byłymi współpracownikami zostały. Jeden z artykułów angielskiej Wikipedii oznaczony jako "dyskusyjny" dotyczy właśnie Larry'ego Sangera. Sanger uważa siebie za współtwórcę Wikipedii. Jimbo Wales jest innego zdania.

- Pracował dla mnie - mówi Wales o Sangerze. - Nie zgadzam się, by nazywać go współtwórcą, on jednak wyraźnie lubi gdy tak się o nim mówi.

Na podstawie: Wikipedia to fight vandals in Germany, James Niccolai, IDG News Service Paryż

Więcej o Wikipedii (m.in. wywiad wideo z Jimmym Walesem): Polska Wikipedia ma 5 lat

Centrum badawczo-rozwojowe Wikia w Poznaniu