Sonera szuka partnera

Ministerstwo Komunikacji Finlandii podało, że Sonera - operator telekomunikacyjny uważany za pioniera telefonii bezprzewodowej - prowadzi rozmowy w celu zdobycia partnera w interesach.

Głównym udziałowcem Sonery, mającym aż 52,9 procent akcji, jest rząd Finlandii. Może on sprzedać całość swoich udziałów, na razie jednak nie ma takich planów. Fiński minister telekomunikacji Olli-Pekka Heinonen powiedział, że rząd chce, aby firma znalazła sojusznika, co pozwoli jej na dalszy wzrost i zapewni konkurencyjność.

„Możemy potwierdzić, że negocjacje w celu znalezienia partnera trwają” - powiedziała Katariina Kivisto, rzecznik ministerstwa komunikacji. Kivisto nie chciała wyjawić, z kim prowadzone są rozmowy, a także kiedy należy się spodziewać komunikatu w tej sprawie.

Od czasu, kiedy holenderski operator KPN Telecom zawarł sojusz z Hutchinson Whampoa i NTT DoCoMo – dwoma największymi operatorami w Azji - przyszłość małych niezależnych europejskich telekomów stanęła pod znakiem zapytania. Analitycy otwarcie mówią, że Sonera jest za mała, aby przetrwać samodzielnie na rynku telekomunikacyjnym, zwłaszcza gdy firmy potrzebują nakładów na zakup licencji czy inwestycje w telefonię trzeciej generacji UMTS. Wiceprezes Sonery Kaj-Erik Relander zaprzeczył spekulacjom, jakoby firma była na sprzedaż. W zeszłym tygodniu Relander powiedział, że Sonera jest w stanie zrobić zakupy na własną rękę. Prawdopodobnie firmy telekomunikacyjne będą zainteresowane SmartTrust, działem Sonery zajmującym się bezpieczeństwem telefonii komórkowej oraz portalem WAP – Zed.