Sojusz banków na rzecz płatności mobilnych - komentarz agencji Mobberry

Współpraca sześciu banków w Polsce w celu wprowadzenia płatności mobilnych jest przełomowym wydarzeniem na rynku mobilnym. Dotychczas każdy bank konkurował z własnym rozwiązaniem, które z założenia nie mogło stać się powszechne.

Autor: Piotr Krauschar, managing partner Mobberry

Z aplikacji IKO banku PKO BP skorzystało 40 tysięcy klientów. To całkiem sporo patrząc na popularność polskich aplikacji mobilnych oraz czas obecności IKO na rynku. Moim zdaniem sojusz na rzecz płatności mobilnych sprzyja nowoczesnym rozwiązaniom i ma szansę zmienić sposób płatności 16 milionów Polaków. Ponadto wpisuje się w trend mobilności i tym bardziej cieszy, że zostanie wykorzystane gotowe narzędzie, a nie będzie tworzone nowe.

Z drugiej strony nie można oprzeć się wrażeniu, że działania banków skierowane są przeciwko operatorom kart płatniczych, którzy za każdą transakcję pobierają opłaty od banków. W nowoczesnych systemach płatności mobilne odbywają się bez pośredników, to bank jest bezpośrednim operatorem płatności. Pozostaje jeszcze problem edukacji z jednej strony konsumentów, którzy w Polsce nie są jeszcze chętni do instalowania aplikacji, korzystania z Internetu mobilnego, a co dopiero z płatności mobilnych. Z  drugiej strony osób pierwszego kontaktu - ekspedientów, aby sami namawiali do płatności mobilnych tak, jak obecnie namawiają do korzystania z płatności zbliżeniowych.

Przed Polską jeszcze długa i wyboista droga w rozwoju płatności mobilnych. Jednak 4 lipca dokonaliśmy ogromnego kroku do przodu, mocno trzymam kciuki za dalszy rozwój projektu IKO. Bardzo cieszy się nas ten kierunek działań na rynku, ponieważ oznacza to również pobudzenie dla agencji takich jak nasza, specjalizujących się w mobilnych rozwiązaniach, nie tylko dla banków.