Sojusz Casio i NEC-a

Dwaj japońscy producenci zamierzają zdobyć dużą część rynku wyświetlaczy do telefonów komórkowych.

NEC jest jednym z największych japońskich producentów wyświetlaczy i ekranów ciekłokrystalicznych, a także monitorów do komputerów osobistych. Wraz z Casio Computers zamierza zwiększyć produkcję wyświetlaczy do telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju przenośnych urządzeń teleinformatycznych.

W chwili obecnej obie firmy współpracują w opracowaniu nowych kolorowych wyświetlaczy i ekranów o przekątnej od 1,5 do 8 cali. Dostawcą technologii jest Casio. Firmy planują zainwestować w sumie w przedsięwzięcie ok. 50 milionów dolarów. Współpraca ma służyć redukcji kosztów.

Wedle prognoz Casio rynek wyświetlaczy będzie wart w 2002 roku 11,5 miliarda dolarów (w tym roku 6, 46 miliarda). Szefowie koncernów liczą na dalszy wzrost zapotrzebowania producentów telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na swoje produkty.

NEC pragnie wzmocnić swoją pozycję na rynku poprzez przejęcie konkurencyjnego Sharpa – największego producenta monitorów na japońskim rynku.

Z tego porozumienia i innych oznak widać wyraźnie zainteresowanie japońskich firm rynkiem podzespołów do urządzeń teleinformatycznych.