Śledzik.pl - pierwsze oficjalne betatesty

Wiadomości 250-znakowe z możliwością komentowania, integracja z macierzystym serwisem, wyświetlanie postów w formie "ściany" - pierwsze zamknięte testy nowego narzędzia komunikacyjnego Naszej-Klasy za nami. Rewelacji nie ma, ale wiele wskazuje na to, że pomysł skrojony pod użytkowików NK przyjmie się i przekonania ich do aktywności lifestreamingowej.

Śledzik.pl - pierwsze oficjalne betatesty
W ostatni dzień wakacji w godzinach 16.00-18.00 nasza redakcja wzięła udział w zamkniętych testach Śledzika, nowego narzędzia komunikacyjnego Naszej-Klasy. "Zamkniętych" z założenia, bo przez pewien czas (chyba przez niedopatrzenie NK) nową funkcjonalność testować mógł każdy użytkownik NK posługując się własnym społecznościowym loginem i hasłem.

Oficjalny start Śledzika - wg zapewnień "plusków" Dominika Kaznowskiego, Pełnomocnik Zarządu ds. Marketingu i Public Relations w Nasza-Klasa Sp. Z o. o. - nastąpi już wkrótce, acz z pewnością wiele "corowych" funkcji wymaga jeszcze dopracowania. Tę permanentną rozwojowość podkreślali zresztą sami przedstawiciele NK, którzy obecni byli w serwisie razem z betatesterami: nie będzie takiej [finalnej wersji - przyp. red.], już teraz zaplanowane są kolejne 4 etapy rozwoju, narzędzie będzie stale rozwijane - napisał Dominik Kaznowski.

Pierwsze wrażenia po sprawdzeniu podstawowych funkcji Śledzika są mieszane: Nasza-Klasa tak naprawdę nie zaproponowała niczego rewolucyjnego i innowacyjnego. Serwis bazujący na modelu "instant messaging" wydaje się być jednak wystarczający do zaspokojenia komunikacyjnych potrzeb ponad 11 mln swych użytkowników.

Śledzik.pl - pierwsze oficjalne betatesty

Interfejs utrzymany w prostej naszo-klasowej stylistyce nie powinien odstraszać stałych userów serwisu. Osoby, które chcemy śledzić dodaje się prostym klikiem w ikonkę obok ich profilu.

Śledzik.pl - pierwsze oficjalne betatesty

Pasek nawigacji

Wiadomości, z którymi można się dzielić z innymi użytkownikami mogą mieć max. 250 znaków. Każdy wpis można komentować. Można wysłać wpis do "śledziosfery" oraz tylko do znajomych, którzy obserwują naszą aktywność w serwisie.

W udostępnionej wersji testowej brakowało jednak wielu opcji: tagowania oraz cytowania wypowiedzi innych, śledzenia wybranego wątku, opcji rss, a także wysyłania wpisu do konkretnej osoby (acz tu wyręczyć może usługa poczty). Szwankowała możliwość wyświetlania filmów wideo, a obrazki można było dodawać jedynie poprzez wklejenie do nich linku. Uciążliwe (acz ponoć docelowo zastąpnione autofreshem) było ręczne odświeżanie wyglądu "ściany" prezentującej wpisy śledzonych użytkowników.

Trudno było też dostrzec narzędzia służące do monetyzacji serwisu, a wśród innych wątpliwości dotyczących funkcjonowania Śledzika najczęściej pojawia się kwestia udostępnienia API oraz obsługi przez jabbera.

Śledzik.pl - pierwsze oficjalne betatesty

Okno dodawania wpisów

Czy Śledzik.pl zawojuje rynek? Wydaje się, że może przypaść do gustu użytkownikom Naszej-Klasy, trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że serwis stworzony został specjalnie dla nich. Wystarczy, że co dziesiąty naszo-klasista zechce się dzielić na żywo relacją z własnej aktywności, to już Śledzik.pl będzie najpopularniejszym w polskiej sieci serwisem mikroblogowym.

Wg czerwcowej fali badania Megapanel PBI/Gemius najwięcej użytkowników w szeroko pojętym sektorze mikroblogowo / lifestreamingowym ma: Pinger.pl (671 tys. real users). Witrynę Blip.pl, serwisu najczęściej porównywanego do amerykańskiego Twittera odwiedziło w czerwcu 329 tys. użytkowników, a Flaker pochwalić się może 43 tys. real users.

AKTUALIZACJA: Zobacz film obrazujący działanie Śledzika.

Czytaj także:

Nasza-Klasa z własnym komunikatorem już niebawem

Nasza-Klasa: Śledzik.pl powoli przypływa (wideo)

Aktualizacja: 04 września 2009 13:50

Dodałam materiał wideo NK obrazujący działanie Śledzika.