Skype pójdzie pod młotek?

Szef jednej z największych na świecie platform aukcyjnych, eBay, swoimi wypowiedziami może sugerować, że już wkrótce Skype może zostać wystawiony na sprzedaż. Jednak potencjalny nabywca może się nie znaleźć, gdyż wartość Skype'a wyceniana jest dosyć wysoko, co przy aktualnej sytuacji ekonomicznej może stanowić zaporę nie do przejścia.

Jak informuje magazyn The Times of London, John Danahoe, szef eBaya, opisał Skype'a jako "świetne i obiecujące niezależne przedsięwzięcie". Słowa te padły podczas zeszłotygodniowej konferencji, na której zaprezentowane zostały dane fiskalne firmy za czwarty kwartał ubiegłego roku. Jak nietrudno się domyślić, nie były one zadowalające.

O tym, że Skype może zostać wystawiony na sprzedaż świadczyć tez mogą wypowiedzi Donahoe, które padły z jego ust w mijającym roku. Stwierdził on, że jeżeli Skype nie zostanie zintegrowany z serwisem aukcyjnym lub usługą PayPal, to najprawdopodobniej zostanie on wystawiony na sprzedaż. Na chwilę obecną powiązania te można określić jako minimalne. Czy oznacza to zatem, że Skype już niedługo zostanie sprzedany?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Z jednej strony Skype nie jest w żaden sposób powiązany z głównym biznesem, jakim jest serwis aukcyjny eBay. Nie znajduje się on w centrum zainteresowania firmy, tak więc jego odsprzedaż nie stanowiłaby dla niej większej straty. Z drugiej jednak strony to właśnie Skype był tą usługą z portfolio eBay, które w czwartym kwartale ub.r. odniosło największy sukces finansowy notując 26-procentowy wzrost przychodów w porównaniu z danymi za rok wcześniejszy. Jest to zatem najjaśniejsza gwiazda całego biznesu eBay.

Kto zatem może być zainteresowany ewentualnym pozyskaniem Skype'a? Według niektórych analityków głównym chętnym może okazać się Microsoft. W ten sposób firma z Redmond mogłaby wzmocnić swoją pozycję na rynku internetowym.

Warto przypomnieć, że w 2005 roku Skype został zakupiony przez eBay za 2,6 mld dolarów. Jednak według aktualnej wyceny przedsiębiorstwa, jego wartość może oscylować wokół 1,6 mld dolarów.