Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Skype planuje zmiany

Niklas Zennstrom, jeden z twórców KaZaA i Skype'a, zrezygnował z pełnienia funkcji CEO Skype'a. Został jednym z dyrektorów w zarządzie eBay- od 2005 r. właściciela najpopularniejszego komunikatora VoIP.

Zennstroma zastąpi tymczasowo Michael van Swaaij, który do tej pory pracował w eBay jako dyrektor strategiczny. Ze Skype'a odchodzi także Henry Gomez, dotychczasowy prezes Skype'a. Po dwóch latach powraca do eBay jako wice-prezes ds. korporacyjnych.

Ebay przejął Skype'a w październiku 2005 r. za 2,6 mld USD plus dodatkowe wpłaty uzależnione od osiąganych wyników. Od początku wielu analityków kwestionowało sensowność tego przejęcia, sugerując, że eBay będzie miał znaczne trudności ze zrekompensowaniem tej inwestycji, a także z wykorzystaniem Skype'a w celu ulepszenia współpracy pomiędzy kupującymi i sprzedającymi w eBay.

W II kwartale tego roku, przychody Skype'a wyniosły 90 mln USD czyli 103% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ciągu roku liczba zarejestrowanych użytkowników wzrosła o 94% osiągając liczbę 220 mln. Pomimo tych dobrych wyników, CEO i prezes eBay Meg Whitman, powiedziała podczas konferencji w lipcu, że Skype nie osiągnął zamierzonego poziomu "aktywności użytkowników".

W sierpniu wizerunek Skype'a mocno ucierpiał, kiedy przez dwa dni trwała awaria, która całkowicie uniemożliwiła użytkownikom korzystanie z komunikatora.

Zmiany w kadrze zarządzającej Skype'a nie są spowodowane wynikami finansowymi, podkreśla rzecznik eBay Hani Durzy. Niklas Zennstrom podjął samodzielną decyzję o rezygnacji ze stanowiska CEO, ponieważ zdecydował się skoncentrować na innych projektach. W praktyce jego nowa funkcja w eBay będzie polegała głównie na doradztwie, tłumaczy Durzy.

Tymczasem Gomez został poproszony przez Whitman, aby powrócić do eBay i zająć się kontaktami z najważniejszymi partnerami, m.in. z rządem, mówi Durzy. Rzecznik podkreślił, że eBay jest niezadowolony z wyników, jakie Skype osiągnął w obszarze zaaktywizowania użytkowników, lecz nadal uważa internetową sieć telefoniczną za bardzo wartościowy produkt.

W najbliższym czasie Skype postara się zwiększyć swoje przychody poprzez uruchomienie szerszych opcji e-commerce. Prawdopodobnie pojawi się usługa SkypeFind, gdzie będzie wyświetlana lista rekomendowanych firm oraz SkypePrime- usługa związana ze sprzedażą reklam.

W poniedziałek eBay ogłosił, że wypłacił 375 mln EUR, spełniając warunki porozumienia z udziałowcami Skype'a. - eBay uważa, że 375 mln EUR jest właściwą kwotą ukazującą stopień rozwoju, jaki osiągnął Skype- napisali przedstawiciele firmy w oświadczeniu.

Na podstawie tekstu "Skype CEO steps down" Juan Carlos Perez, IDG News Service