Sklep w Windows

Microsoft pracuje właśnie nad nowym projektem - sklepem internetowym, który dostępny będzie bezpośrednio z poziomu menu Start systemu Windows XP oraz przeglądarki Internet Explorer. Windows Marketplace oferować będzie oprogramowanie, sprzęt i peryferia.

Z pierwszych nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że na początku sklep będzie dostępny jedynie dla mieszkańców USA - rzecznik Microsoftu zapowiada jednak, że planowane jest rozszerzenie zasięgu Windows Marketplace również na Europę. Sklep ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Wiadomo już, że w jego ofercie znajdą się produkty firm Dell, Hewlett-Packard, Circuit City Stores, Buy.com oraz Best Buy Company. Wszystkie oferowane w Windows Marketplace towary opatrzone będą logo "Zaprojektowane dla Windows" ("Designed for Windows").

Aby maksymalnie ułatwić użytkownikom korzystanie z zasobów sklepu, Microsoft planuje umieścić odnośniki do niego w przeglądarce Internet Explorer oraz w menu Start systemu Windows XP (stosowane zmiany ma do nich wprowadzić Service Pack 2 dla Windows XP).

Obsługą amerykańskiej wersji Windows Marketplace zajmie się firma CNet Networks - dostarczy ona m.in. opisy oferowanych w sklepie produktów. Co więcej, oprogramowanie dostępne w Windows Marketplace, dystrybuowane będzie za pośrednictwem należącego do CNet serwisu Download.com.