Skarbiec haseł

W co gramy?

Rzeczywiście rozrywka jest dominującym tematem zapytań w wyszukiwarkach. Internauci przeglądają serwisy w poszukiwaniu gier. Zarówno w tym roku jak i w minionym najpopularniejszą zabawą okazała się dostępna również online gra "The Sims". Poza nią faworytami internautów stały się: "GTA 3", "Diablo 2" oraz "Counter Strike".

Gry, z których można korzystać online, przyciągają coraz większą ilość użytkowników. Wyszukiwarka Google zanotowała spore zainteresowanie tego typu rozgrywką pt. "Football Fantasy". Użytkownicy Google często wpisują również nazwy loterii, w których biorą udział. Jedną z najczęściej poszukiwanych jest "California Lottery". W Polsce gry Lotto również cieszą się popularnością. W wyszukiwarce portalu Onet.pl to hasło znalazło się ósmym miejscu.

Obsesje Polaków

Zdecydowanym faworytem polskich wyszukiwarek wciąż pozostaje słowo "sex". Zarówno w NetSprint.pl., Onet.pl, WP.pl oraz Gooru.pl plasuje się ono na pierwszym miejscu. Jedynie kilka razy w przeciągu minionego półrocza udało się słowu "MP3" zyskać wyższą notę. Równie pożądanymi okazują się być tematy związane ze zdjęciami i tapetami erotycznymi.

W Polskich wyszukiwarkach wysoką pozycję w rankingu haseł zajęła również Unia Europejska, co z pewnością związane jest z tegorocznym referendum akcesyjnym. Pomimo pomówień, że jesteśmy ponurym narodem, słowo "humor" pojawia się coraz częściej w naszych zapytaniach wyszukiwawczych. Jest jednym z częściej wypisywanych haseł w wyszukiwarce Onet.pl

O jakie pytamy technologie?

Polscy internauci bardzo często pytają o system operacyjny Windows XP. W rankingu NetSprint.pl zajął on czwarte miejsce w kategorii technologie. Co ciekawe, niedaleko za nim w zestawieniu znalazł się Linux. Z ilości zapytań wynika również, że Polscy użytkownicy Sieci zainteresowani są Flashem oraz FTP - te zapytania zajmują kolejno siódme i ósme miejsca.

W Google z kolei w minionym tygodniu rekordy popularności bił Remote Procedure Call - protokół zdalnego wywoływania procedur, stworzony przez Sun Microsystems. To hasło znalazło się aż na czwartym miejscu w ogólnym rankingu.

Wciąż niegasnącą popularnością, choć nie tak dużą jak w przypadku MP3 czy wiadomości SMS, cieszą się komunikatory internetowe. Informacji z nimi związanych szukają zarówno polscy internauci jak i zagraniczni.

Dominujące marki

Jak wynika z analiz haseł NetSprint.pl, po raz kolejny zwycięzcą wśród marek w polskim Internecie pozostała Nokia. Wyprzedziła ona Siemensa oraz Fiata, który awansował na trzecie miejsce kosztem firmy Sony. W zestawieniu umocniła się pozycja producentów samochodów.

Trendy wyszukiwania

Z analiz haseł wyszukiwarek wynika, że zapytania związane z komunikacją i rozrywką wciąż pozostają w najściślejszym kręgu zainteresowań internautów. Potwierdzają to dane zarówno z polskich jak i zagranicznych mechanizmów wyszukiwawczych. Dobre analizy służące do śledzenia popularności haseł przedstawia NetSprint.pl w swoich półrocznych raportach, gdzie znaleźć można również informacje porównawcze z trendami z minionego roku. Ciekawe statystki prowadzą również portale Wp.pl i Onet.pl (aktualizowane co tydzień), gdzie najczęściej wpisywane hasła przyporządkowane są do odpowiednich kategorii. W tych danych zawarte są liczby związane z częstotliwością wypisywania zapytań do wyszukiwarki. Wyniki wyszukiwarki Google podają niestety tylko tygodniowe top hasła, co pozwala jedynie określić, jakie zjawiska są dla internautów najważniejsze w danym momencie.

Co ciekawe, coraz więcej użytkowników Sieci wypisuje do wyszukiwarki całe frazy zamiast pojedynczych słów. Zwiększa to prawdopodobieństwo odnalezienia poszukiwanych informacji i ogranicza ilość odbiegających od żądanego zapytania odnośników. Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę OneStat.com, prawie 75% internautów na świecie wpisuje w pole wyszukiwarki zapytanie złożone z więcej niż jednego słowa. Prawie 30% badanych wpisuje dwuwyrazowe frazy, a jedna czwarta - trójwyrazowe.

Najważniejszym kryterium wyszukiwania pozostaje trafność i rzetelność. Prędkość jest dopiero na drugim miejscu.

Więcej informacji:

Sprawozdanie półroczne NetSprint.pl - www.netsprint.pl/sprawozdanie_2003.html

Informacje o 10 najczęściej wpisywanych hasłach w Google: www.google.com/press/index.html

Wyniki wyszukiwarki Onet.pl – www.onet.pl/

Wyniki wyszukiwarki WP.pl - szukaj.wp.pl/najpop.html