Serwisy tematyczne w czerwcu

Prezentujemy czerwcowe wyniki dla najpopularniejszych serwisów tematycznych w dwunastu kategoriach. Firma Gemius od marca dokonuje zmian w kategoryzacji poszczególnych serwisów, idąc za merytorycznymi uwagami internautów. Czerwiec przyniósł kolejne przesunięcia między kategoriami.

W maju do kategorii Kultura i Rozrywka trafił Patrz.pl, dotychczas obecny wśród witryn z kategorii Nowe Technologie. W czerwcu jesteśmy świadkami kolejnych przesunięć: Fotka dotąd występująca jako witryna rozrywkowa znalazła swoje nowe miejsce w kategorii Społeczności. Pojawił się też nowy gracz w kategorii Biznes, Finanse, Prawo, czyli serwisy biznesowe IDG.

W czerwcu niektóre serwisy odczuć musiały lekki spadek, inne lekki wzrost zasięgów, prawdopodobnie spowodowany początkiem lata. Sezonowość konsumpcji poszczególnych serwisów tematycznych mogą ilustrować zmiany w kategoriach edukacja i turystyka. W porównaniu do maja spadło zainteresowanie zawartością witryn edukacyjnych. W maju miały nieco ponad 7 mln 400 tys. użytkowników, w czerwcu 7 mln 20 tys. Z kolei serwisy z kategorii turystyka odnotowały wzrost liczby użytkowników o 630 tys. Jeszcze jaskrawiej naszą tezę weryfikują dane o liczbie odsłon: w porównaniu do maja ich liczba dla wszystkich witryn z kategorii Edukacja zmalała o 120 mln, zaś dla kategorii Turystyka wzrosła o 18 mln.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Serwisy tematyczne w czerwcu

W kategorii Informacje, publicystyka, Media tradycyjnie prowadzi Onet, który od stycznia 2006 roku - kiedy rozpoczęliśmy regularną publikację wyników dla serwisów tematycznych - goniony jest przez Wirtualną Polskę. Zaszła jednak istotna zmiana: na trzecie miejsce awansowały serwisy informacyjne Interii. Od miesięcy pozycję tę zajmowały analogiczne serwisy Gazeta.pl.

O dwa oczka w górę z dziewiątego przesunęły się serwisy Polskiego Radia. Kilkadziesiąt tysięcy użytkowników straciła witryna stacji RMF FM.

W zestawieniu zadebiutował serwis o dziesięcioletniej już historii, rówieśnik m.in. Onet.pl - Reporter.pl, założony przez Dariusza Majgiera, absolwenta Wydziału Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. W czerwcu odwiedziło go prawie 163 tys. użytkowników (real users).

Zestawienie tym razem zamyka superexpress.pl, który stracił ponad 30 tys. użytkowników. Z pierwszej dwudziestki wypadł discoverychannel.pl.

Kategoria Kultura i Rozrywka

Serwisy tematyczne w czerwcu

Wyjątkowo dobrze wypadły w czerwcu serwisy rozrywkowe portalu o2.pl. Jeszcze w maju zajmowały piata pozycję z liczbą 2 mln użytkowników. W czerwcu znalazły się na trzecim miejscu z 3,86 mln użytkowników, spychając serwisy rozrywkowe Interii. Wspiął się również z 9 na 5 miejsce YouTube oraz z 19 na 12 Patrz.pl.

W zestawieniu nie ma serwisu Fotka.pl - Gemius zdecydował się zmienić jej przynależność i odtąd wyniki dla serwisu można odnaleźć w kategorii Społeczności. Dodajmy, że zadebiutowała od razu na trzeciej pozycji.

Kategoria Motoryzacja

Serwisy tematyczne w czerwcu

OtoMoto po raz kolejny jest liderem zestawienia w kategorii Motoryzacja, choć delikatnie osłabił się jego zasięg. W pierwszej dziesiatce wzmocniły się pod tym względem również serwisy motoryzacyjne Interii, Gratki,pl i Wirtualnej Polski. Generalnie, dla najważniejszych witryn tej kategorii, zmalała liczba odsłon.

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Serwisy tematyczne w czerwcu

W kategorii Biznes, Finanse, Prawo kolejność ustawieniu pierwszych sześciu witryn nie uległa zmianie. Nowością w tej kategorii jest obecność serwisów biznesowych wydawnictwa IDG, które zadebiutowały na 12 miejscu.

Poza pierwsza dwudziestkę wypadł serwis pulsbiznesu.pl, który w maju mógł się pochwalić 177 tys. użytkowników.

Ranking zamyka testandvote.com. Test&Vote to firma specjalizująca się w przeprowadzaniu ankiet i zbieraniu opinii przez internet. Daje możliwość m.in. przetestowania produktu za darmo czy wzięcia udziału w płatnych ankietach.

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Serwisy tematyczne w czerwcu

Serwis Muratora stracił prawie 50 tys. użytkowników od maja, jednak pozostał liderem rankingu. Jego wyniki zasięgowe są coraz bliższe wynikom Gratki.pl. Ta ostatnia jest jednak zdecydowanym zwycięzca pod względem liczby odsłon i to już kolejny miesiąc. Jeszcze w kwietniu miała ich około 13,7 mln. W maju ich liczba przekroczyła 20 mln, a czerwiec jest kolejnym miesiącem, w którym ten próg udało się ponownie pokonać.

Dość duży, bo prawie dwukrotny spadek doświadczyły serwisy z kategorii budownictwo i nieruchomości Wirtualnej Polski. W efekcie ich pozycja obniżyła się o trzy oczka.

Nieobecny jest domnahoryzoncie.pl, który w maju był na 12 pozycji. Powrócił dziennik.dziennikbudowy.pl, zadebiutował szybko.pl.

Kategoria Edukacja

Serwisy tematyczne w czerwcu