Serwery pod kontrolą

W Krakowie powstał pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, a 20 na świecie punkt globalnego monitoringu usług internetowych - WatchMouse. Całodobowy system kotrolujący pracę serwerów - ftp, e-mail czy stron WWW - pozwala wyłapać błędy, o których powiadamiany jest następnie administrator.

Arkadiusz Szczurowski, prezes Domeny.pl przypomina - Straty firm w Europie z powodu awarii serwerów, serwisów i innych usług internetowych szacuje się na ponad 5 miliardów Euro rocznie. W Polsce są to dziesiątki milionów złotych.

WatchMouse, system całodobowego monitoringu wybranych serwerów, ale też innych usług internetowych, analizuje ich pracę z 20 punktów kontrolnych.

Punkty te znajdują się w 15 krajach świata - w tym pięć w Stanach Zjednoczonych, po jednym w Singapurze, Chinach, Francji czy Hiszpanii. Od października jeden punkt znajduje się w Polsce, a od listopada kolejny został umiejscowiony w Brazylii.

Jeden z nich o określonej porze dokonuje analizy działania wybranego serwera lub serwisu WWW i jeśli wykryje błędy, funkcje kontroli przekazywane są do kolejnego punktu kontrolnego w innej części świata. Potwierdzenie błędu w drugiej analizie, generuje ostrzeżenie, które zostaje wysłane do administratora za pośrednictwem wiadomości e-mail, SMS-a lub na ICQ.

Analiza może być dokonywana nawet do 9 tys. razy w miesiącu nawet co 5 minut. System WatchMouse ma możliwość tworzenia raportów o pracy i wydajności serwera - dziennych, tygodniowych lub miesięcznych.

- Opisywany system nie wymaga od firm instalowania dodatkowego oprogramowania czy sprzętu. Nie eliminuje też działów IT. Daje natomiast gwarancję, że czas bezawaryjnej pracy serwerów i usług WWW znacznie się wydłuży - zapewnia Grzegorz Danecki, z działu IT Domeny.pl.

WatchMouse narodził się w listopadzie 2001 roku w Amsterdamie. Według twórców była to odpowiedź na zmiany rynkowe na świecie: już pod koniec lat 90 awarie serwerów, powolne strony WWW lub ich zniknięcie przyczyniały się do masowego upadku firm nowych technologii.

Wprowadzenie Polski do systemu WatchMouse możliwe było dzięki podpisaniu umowy między krakowską spółką Domeny.pl a holenderską firmą WatchMouse.

Obrazowe przedstawienie działania systemu WatchMouse (wraz z możliwością wpisania się na bezpłatną, testową usługę monitoringu).