Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Serwery 9% w dół

Z badań IDC wynika, że w III kw. 2002 r. rynek serwerów opartych na architekturze Intela osiągnie wartość 5 mld USD. Według analityków notowany obecnie wzrost nie poprawi jednak rocznych wyników sprzedaży serwerów, na które decydujący wpływ miało słabe pierwsze półrocze br.

Według IDC oznaki ożywienia widać już w Stanach Zjednoczonych głównie za sprawą wciąż rosnącego popytu na tańsze serwery intelowskie. Oferujące je firmy zanotowały wzrost sprzedaży w okresie lipiec-wrzesień. Powody do zmartwienia wciąż mają dostawcy platform midrange i high-end. Rynek korporacyjny w dobie cięć budżetowych wymaga od producentów stosowania jeszcze bardziej agresywnej polityki cenowej przy jednocześnie umiarkowanym popycie.

IDC szacuje, że tylko w III kw. br. sprzedaż serwerów była większa o 4,7% niż w III kw. 2001 r. i jednocześnie wzrosła o ponad 8,6% wobec II kw. br. W skali całego roku spodziewany jest blisko 9-proc. spadek. Przyczynią się do tego bardzo słabe wyniki sprzedaży z I połowy 2002 r. i utrzymujące się ograniczenia wydatków na IT w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.

Długoterminowa prognoza IDC zakłada roczny wzrost rynku serwerów na poziomie 3%, który to w 2006 r. będzie wart 63,4 mld USD. Specjaliści przewidują, że sprzedaż serwerów linuxowych do 2005 r. potroi się i osiągnie wartość 6,5 mld USD. Rynek serwerów działających pod kontrolą systemów Microsoftu za 4 lat ma być wart ok. 19 mld USD. Sprzedaż platform RISC – jak przewiduje IDC - mimo rosnącej konkurencji za strony 64-bitowej architektury Intela, zwiększy się do 27,7 mld USD w 2006 r.