Serwery 9% w dół

Z badań IDC wynika, że w III kw. 2002 r. rynek serwerów opartych na architekturze Intela osiągnie wartość 5 mld USD. Według analityków notowany obecnie wzrost nie poprawi jednak rocznych wyników sprzedaży serwerów, na które decydujący wpływ miało słabe pierwsze półrocze br.

Według IDC oznaki ożywienia widać już w Stanach Zjednoczonych głównie za sprawą wciąż rosnącego popytu na tańsze serwery intelowskie. Oferujące je firmy zanotowały wzrost sprzedaży w okresie lipiec-wrzesień. Powody do zmartwienia wciąż mają dostawcy platform midrange i high-end. Rynek korporacyjny w dobie cięć budżetowych wymaga od producentów stosowania jeszcze bardziej agresywnej polityki cenowej przy jednocześnie umiarkowanym popycie.

IDC szacuje, że tylko w III kw. br. sprzedaż serwerów była większa o 4,7% niż w III kw. 2001 r. i jednocześnie wzrosła o ponad 8,6% wobec II kw. br. W skali całego roku spodziewany jest blisko 9-proc. spadek. Przyczynią się do tego bardzo słabe wyniki sprzedaży z I połowy 2002 r. i utrzymujące się ograniczenia wydatków na IT w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.

Długoterminowa prognoza IDC zakłada roczny wzrost rynku serwerów na poziomie 3%, który to w 2006 r. będzie wart 63,4 mld USD. Specjaliści przewidują, że sprzedaż serwerów linuxowych do 2005 r. potroi się i osiągnie wartość 6,5 mld USD. Rynek serwerów działających pod kontrolą systemów Microsoftu za 4 lat ma być wart ok. 19 mld USD. Sprzedaż platform RISC – jak przewiduje IDC - mimo rosnącej konkurencji za strony 64-bitowej architektury Intela, zwiększy się do 27,7 mld USD w 2006 r.