Semantyczne Google

Największa wyszukiwarka na świecie małymi krokami zmierza w stronę sieci semantycznej. Jak twierdzi Google, amerykańska wersja serwisu "wie" już, że zapytanie "prawa fizyki" wiąże się z takimi problemami jak "napęd kołowy", "teoria względności", "Wielki Wybuch" i "mechanika kwantowa".

Nowa technologia pozwoli silnikowi Google identyfikować zapytania i przypasowywać je do tematów pokrewnych.

“Pracujemy naprawdę ciężko by wyszukiwarka mogła zrozumieć kontekst zapytania. Na proste pytanie jak "Britney Spears" czy "Barack Obama" łatwo jest nam pozycjonować strony. Ale kiedy pytanie brzmi "jakie leki powinnam brać po chirurgicznej operacji oczu", jest nam duzo trudniej odpowiedzieć. Musimy jeszcze zrozumieć znaczenie" - powiedział Ori Allon, który pojawił się w Google w 2006 r., po tym jak koncern zainteresował się jego technologią wyszukiwarkową Orion.

Oczywiście wyszukiwanie powiązanych tematów, obok wyszukiwania samych słów kluczowych, jest dodatkowym zadaniem dla Google. Aby ukrócić okres oczekiwania, wyszukiwarka dokonuje poszukiwań w czasie rzeczywistym. Mimo to rozwiązanie nie jest jeszcze szeroko stosowane, ponieważ pełna analiza semantyczna dokumentów znacznie obciążyłaby wyszukiwarkę.

Nie tylko Google zajęte jest rozwijaniem i udoskonalaniem wyszukiwarki semantycznej. Microsoft w zeszłym roku przejął Powerset, firmę specjalizującą się w tworzeniu rozwiązań semantycznych.