Samsung pozywa Sharpa, a Prism - producenta BlackBerry

Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu wszczęła dwa odrębne dochodzenia w sprawie rzekomego naruszenia patentów związanych z technologiami IT przez koncerny Sharp i Research In Motion. To kolejne procesy związane z serią pozwów składanych przez konkurujące ze sobą firmy z branży teleinformatycznej.

Kierownictwo firmy Samsung Electronics złożyło oficjalny pozew przeciwko firmie Sharp z początkiem grudnia ubiegłego roku. Przedstawiciele koreańskiego koncernu oskarżyli władze japońskiej firmy o bezprawne wykorzystywanie technologii związanych z wyświetlaniem obrazu na ekranach LCD. Sharp miał również dopuścić się naruszenia należących do Samsunga patentów dotyczących technik generowania wysokiej jakości obrazów w odcieniach szarości i technologii cyfrowego wyostrzania obrazu. Przedstawiciele koncernu Samsung domagają się m.in. wprowadzenia zakazu importu i sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych niektórych modeli telewizorów Sharp Aquos. Warto dodać, że stosowny pozew został złożony kilka dni po wydaniu korzystnego dla firmy Sharp wyroku w związku z podobnymi oskarżeniami wobec koncernu Samsung.

Natomiast zgłoszone 2 grudnia ubiegłego roku oskarżenie wobec firmy Research In Motion wystosowali przedstawiciele amerykańskiej spółki Prism Technologies. Z treści pozwu wynika, że producent terminali BlackBerry bezprawnie wykorzystuje algorytmy dotyczące kontroli dostępu do zapisanych w formie cyfrowej informacji za pośrednictwem dedykowanego serwera uwierzytelniającego. Spółka Prism Technologies specjalizuje się w skupowaniu i sprzedaży praw licencyjnych do patentów związanych z technologiami dotyczącymi bezpieczeństwa danych. Zdaniem analityków obie sprawy będą ciągnąc się miesiącami. W obu przypadkach mało prawdopodobne jest bowiem, że któraś ze stron zdecyduje się zakończyć proces polubownie.

Obie sprawy wpisują się w całą serię pozwów składanych przez konkurujące ze sobą firmy z branży teleinformatycznej. Przykładowo, w ubiegłym tygodniu przedstawiciele firmy Nokia zarzucili władzom koncernu Apple bezprawne wykorzystywanie chronionych rozwiązań technologicznych związanych m.in. z interfejsem użytkownika, zarządzaniem energią oraz obsługą wbudowanej anteny i aparatu fotograficznego. Zarzuty dotyczą niemal wszystkich telefonów, komputerów i przenośnych odtwarzaczy Apple. Wobec tego władze kierownictwa domagają się m.in. wprowadzenia zakazu sprzedaży komputerów Mac, telefonów iPhone i odtwarzaczy iPod na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też:

Microsoft ma zakaz sprzedaży Worda 2007

CCIA oskarża IBM o monopol na rynku systemów mainframe

Szara strefa motorem rozwoju dla rynku telefonów komórkowych