Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Samsung: powiedz to SMSem

Na targach CES 2005 w Las Vegas Samsung Electronics zaprezentował telefon komórkowy, który potrafi przekształcać mowę w tekst. Nowa technologia Samsunga - VoiceMode - będzie dostępna między innymi w modelu P207.

Koniec ze żmudnym klepaniem w klawisze. Wystarczy podyktować tekst SMSa, a następnie wydać komendę (również głosową), aby zaadresować lub wysłać wiadomość.

Samsung: powiedz to SMSem

Samsung P207

Oprócz tego Samsung zaprezentował jeszcze kilka ciekawostek, które już niedługo ujrzymy w telefonach komórkowych. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się np. nowy sposób dodawania kontaktu do listy adresów - wystarczy zrobić zdjęcie wizytówki, po czym nasz telefon za pomocą systemu rozpoznawania znaków - OCR (Optical Character Recognition) - sam odczyta z niej informacje i wprowadzi je do telefonu.

Firma zapowiedziała, że w bieżącym roku zamierza wprowadzić na rynek około 25 nowych modeli. Ma pojawić się pierwszy telefon, który potrafi nagrać do godziny materiału wideo w wysokiej rozdzielczości. Aparaty w telefonach 'pęcznieją' o kolejne megapiksele, Samsung zapowiada modele z trzy- i pięciomegapikselową matrycą oraz z trzykrotnym zoomem optycznym. Zapowiadane są też telefony z funkcjami wideo-na-życzenie (video-on-demand) oraz muzyka-na-życzenie (music-on-demand). Użytkownik telefonu będzie mógł odtwarzać pliki muzyczne i wideo bezpośrednio z sieci lub zachowywać je w telefonie w celu późniejszego odtwarzania.

Samsung nie podał jeszcze bliższych szczegółów technicznych prezentowanych telefonów.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.