Rusza proces karny w sprawie o Allegro

Poznańska prokuratura zakończyła postępowanie przygotowawcze, które rozpoczęło się na wniosek brytyjskiej firmy QXL ricardo, od ponad dwóch lat walczącej o serwis aukcyjny. Akt oskarżenia w sprawie ma jeszcze w czerwcu wpłynąć do poznańskiego sądu.

Po analizie materiału dowodowego prokurator uściślił kwalifikację prawną czynów Arjana B. i Przemysława R. Są mianowicie oskarżeni o przestępstwo menedżerskie, polegające na nadużyciu pełnomocnictwa wystawionego przez właścicieli QXL ricardo i wyrządzeniu brytyjskiej spółce szkody na kwotę 53 mln, gdy przekazali 92% udziałów QXL Poland spółce NIAA. Jeśli zarzuty się potwierdzą, grozi im do 10 lat więzienia.

Tymaczasem już 16 czerwca odbędzie się rozprawa cywilna w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, dotycząca ustalenia, kto jest właścicielem oprogramowania służącego do operowania platformą Allegro.

W sumie w sprawie Allegro toczą się trzy kluczowe procesy: właśnie ruszający karny oraz dwa cywilne: o ustalenie, kto jest właścicielem oprogramowania służącego do operowania platformą Allegro, oraz drugi o ustalenie nieistnienia uchwał podwyższających kapitał. Do czasu rozstrzygnięcia tego ostatniego, w zawieszeniu pozostają inne sprawy cywilne.

Więcej o sporze.