Rusza internetowa telewizja Parlamentu Europejskiego

W środę 17 września zostanie oficjalnie uruchomiony EUROPARLTV - Internetowy kanał telewizyjny Parlamentu Europejskiego

Wszystkie kanały internetowej telewizji Parlamentu Eyuropejskiego EuroparlTV oglądać będzie można pod adresem www.europarltv.europa.eu.

Celem inicjatywy jest przybliżenie każdemu obywatelowi Unii Europejskiej działalności Parlamentu Europejskiego. Założenia programowe telewizji zostały zawarte w Karcie Redakcyjnej, która podkreśla w szczególności, że kanał jest zarządzany w oparciu o zasady usługi publicznej z myślą o realizacji celów informacyjnych i edukacyjnych oraz kanał gwarantuje, że odzwierciedlony jest pluralizm opinii w Parlamencie Europejskim, z należytym uwzględnieniem znaczenia grup politycznych, w poszanowaniu neutralnej i bezstronnej polityki redakcyjnej.

W EuroparlTV dostępny będzie pakiet czterech kanałów, z których każdy skierowany jest do innego odbiorcy.

"Twój Parlament", kanał poświęcony polityce na szczeblu Unii Europejskiej adresowany jest m. in. do przedstawicieli sektorów gospodarczych, partnerów społecznych, lobbystów, środowisk akademickich oraz pracowników instytucji europejskich. Kanał "Twój głos" skierowany do ogółu odbiorców i przewiduje możliwość emisji materiałów przygotowywanych przez widzów. Kolejny kanał "Młoda Europa" stworzony został z myślą o widzach w wieku szkolnym, entuzjastach internetu oraz przyszłych wyborcach. Ciągłe transmisje z działalności Parlamentu, dostęp do audiowizualnego archiwum minionych posiedzeń plenarnych, a w przyszłości także z posiedzeń komisji parlamentarnych możliwy będzie z kolei za pośrednictwem kanału "Parlament NA ŻYWO".

Dodatkowo zaoferowano dział "Odkryj Parlament Europejski", w którym znajdą się podstawowe informacje o Parlamencie, sylwetki posłów i przewodniczących Parlamentu, programy poświęcone grupom politycznym i komisjom parlamentarnym, a także historii i działalności Parlamentu.

Emisja programów odbywać się będzie we wszystkich językach oficjalnych UE, w tym w języku polskim. Niektóre programy będą udźwiękowione głosem lektora, inne emitowane z napisami.

Roczny budżet projektu EuroparlTV to 9 milionów euro. Finanse są przede wszystkim przeznaczone na produkcję programów i tłumaczenia, a także na hosting i rozwój witryny internetowej oraz reklamę.

Żródło: http://www.europarl.europa.eu