Rusza brytyjska lawina

Na Wyspach do Sieci jest przyłączonych 10 mln gospodarstw domowych - wynika z najnowszego raportu brytyjskiego urzędu telekomunikacyjnego Oftel.

4 miliony spośród nich podłączono do Internetu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z czego od lutego do maja 2001 podłączonych zostało 1,5 miliona gospodarstw. Obecnie z Internetu korzysta więc około 40% brytyjskich gospodarstw domowych.

Ten szybki wzrost związany jest z rosnącym znaczeniem usług nieograniczonego dostępu wąskopasmowego, który pozwala na redukcję kosztów użytkowników domowych i internetowych usługodawców. Blisko jedna czwarta domostw korzysta z pakietów dających prawo do nieograniczonego dostępu do Sieci. Z 17% do 11% spadła natomiast liczba, abonentów korzystających z Sieci w ograniczonych czasowo pakietach.

Zdecydowana większość badanych gospodarstw łączy się z internetem poprzez dial-up. Raport wskazuje też, że dostęp szerokopasmowy pozostaje marginalny, a wskaźnik wzrostu jego użytkowania mieści się w granicach błędu. Zaledwie ok. 2% użytkowników korzysta z DSL. Według szacunków producentów jest to poniżej 1%. Według Oftel 3% użytkowników wykorzystuje szerokopasmowe modemy kablowe, choć producenci i operatorzy szacują, że wskaźnik ten wynosi 1%.

Przeciętne brytyjskie gospodarstwo "pozostaje" online 7 godzin w tygodniu. Użytkownicy z nieograniczonym dostępem spędzają w Sieci dwa razy więcej czasu (10 godz.) niż płacący w systemie pay-per-use. 90% uyżytkowników jest zadowolonych z usług swoich dostawców Internetu.