Rosyjski Firefox zmienia Google na Yandex

Harvey Anderson z fundacji Mozilla poinformował, że w rosyjską wersję przeglądarki Firefox 3.1 wbudowany będzie silnik wyszukiwawczy Yandex zamiast powszechnie wykorzystywanego przez FF na świecie Google.

Google nie ma szczęścia do Rosji. Po tym jak w październiku 2008 r. zablokowano możliwość zakupu usługi reklamy internetowej Begun , teraz okazało się, że począwszy od wersji 3.1 rosyjska przeglądarka Firefox domyślnie wykorzystywać będzie rodzimą wyszukiwarkę Yandex - lidera rynku.

Harvey Anderson, z fundacji Mozilla na swym blogu napisał, że po kilku miesiącach obserwowania wyszukiwawczych zachowań Rosjan, a także po konsultacjach z programistami i tłumaczami, stwierdzono, że lepszym rozwiązaniem, będzie dostarczenie internautom wraz z najnowszą wersją przeglądarki FireFox w języku rosyjskim najpopularniejszego w ich kraju narzędzia wyszukiwawczego - Yandex.

Nieznane jest jeszcze stanowisko firmy Google wobec tej informacji. Narzędzie giganta z Mountain View jest domyślną wyszukiwarką we wszystkich językowych wersjach Firefoxa. Coraz głośniej jest jednak o staraniach uniezależnienia się Mozilli od Google, być może jest to pierwszy krok w tym kierunku.

Przeglądarkę FireFox wykorzystuje w Rosji co piąty internauta. Z wyszukiwarki Yandex (której indeks rejestruje ponad 920 mln witryn), wg firmy badawczej Liveinternet.ru, w pierwszej połowie 2008 r. skorzystało 54% rosyjskich użytkowników sieci.

Źródła: http://searchengineland.com