Rosjanie biorą się za piratów?

Rosyjska milicja rozpoczęła ogólnokrajową operację antypiracką - informuje agencja AP. Jej celem jest zlikwidowanie zlokalizowanych na terenie Rosji wytwórni oraz centrów dystrybucyjnych pirackich płyt DVD, muzyki oraz oprogramowania. Rosjanie zapewniają, że tym razem uda im się rozprawić z piratami.

Operacja o kryptonimie "Podróbka" rozpoczęła się w tym tygodniu i ma potrwać przez dwa tygodnie - w tym czasie milicjanci zamierzają likwidować fabryki pirackich płyt oraz organizacje zajmujące się ich dystrybucją. "Już możemy mówić o pierwszych rezultatach - udało nam się zamknąć kilka wytwórni nielegalnych płyt i zarekwirować tysiące nośników" - mówi rzecznik moskiewskiej milicji.

Rosjanie w ostatnim czasie coraz częściej podejmują działania antypirackie - bezpośrednią przyczyną są powtarzające się głosy krytyki ze strony wytwórni filmowych oraz producentów oprogramowania, którzy ganią rosyjskie władze za nieskuteczną walkę z piractwem.

Tamtejsze przepisy dostosowano już do ogólnoświatowych norm - gorzej jest z ich egzekwowaniem. W Rosji wciąż niczym dziwnym nie jest widok ulicznych sprzedawców pirackich filmów na DVD czy gier. Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku działalność rosyjskich piratów naraziła producentów oprogramowania, filmów i muzyki na straty rzędu 1,7 mld USD.